Ukrayna krizi: ABD'li diplomatların ses kaydı sızdırıldı

ABD'li müsteşar Nuland ve büyükelçi Geoffrey Pyatt Telif hakkı Reuters

Üst düzey ABD'li bir diplomatın Avrupa Birliği'ni küçümser ifadeler kullandığı bir telefon konuşması gizlice kaydedilip internette yayımlandı.

Ses kaydında, ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşleri Müsteşarı Victoria Nuland olduğu sanılan kişinin, AB hakkında küfürlü ifadeler kullandığı duyuluyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Nuland'ın bu sözler için özür dilediği belirtildi.

Kayıtta ayrıca, ABD'nin Ukrayna'daki muhalefet liderleriyle ilişkilerine dair 'dobra' sözler de yer alıyor.

AB'ye küfürlü atıf

Rusya'nın ABD'yi, 'Ukrayna'nın içişlerine karışmakla' suçlamasından kısa bir süre sonra, YouTube'da ABD'li diplomatların telefon görüşmesi kayıtları yayımlandı.

Rusya ile yakın ilişkilere sahip Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in Kasım sonunda AB ile geniş kapsamla işbirliği ve ticaret anlaşmasını imlazamayı reddetmesinin ardından kitlesel sokak gösterileri başlamış ve çıkan çatışmalarda 6 kişi hayatını kaybetmişti.

ABD'li müsteşar Nuland ile ABD'nin Kiev Büyükelçisi Geoffrey Pyatt arasında geçtiği belirtilen 4 dakika 10 saniyelik görüşmedeki kadın, Birleşmiş Milletler'in devreye girmesinin iyi olacağını belirterek, AB hakkında İngilizce'de yaygınca kullanılan küfür ifadesini kullanıyor.

Pyatt olduğu sanılan erkek ise "... Emin olabilirsin ki eğer yeniden yükselmeye başlarsa Ruslar perde arkasından toprillemeyi deneyecektir" diyor.

Kiev'de göstericilerin toplandığı meydana atfen "Maidan'ın kuklaları" başlığını taşıyan video kaydında geçen konuşmaların Rusça tercümesinin de yer alması dikkat çekiyor.

Kayıtta ayrıca, konuşan kişilerin Ukrayna'daki muhalefet liderleri Vitali Klitçko, Arseniy Yatsenyuk ve Oleh Tyanybok hakkındaki değerlendirmeleri yer alıyor. Nuland olduğu sanılan kadın, Klitçko'nun herhangi bir hükümette yer almasının "iyi bir fikir olmadığını" söylüyor ve ekliyor: "Bence Yats (Arseniy Yatsenyuk) ekonomik tecrübeye sahip adam."

ABD'li yetkililer, kaydın Amerikalı diplomatlara ait olduğunu doğrulamaktan veya yalanlamaktan kaçındı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jan Psaki, Müsteşar Nuland'ın bu haber dolayısıyla "özür dilemek" için AB yetkilileriyle temasa geçtiğini söyledi.

Bir AB yetkilisi ise BBC'ye şu açıklamayı yaptı: "AB, mevcut siyasi kriz içindeki Ukrayna halkına yardım etmektedir. Sızdırıldığı iddia edilen telefon görüşmeleri ile ilgili yorum yapmıyoruz."

Rusya'nın rolü

ABD'li sözcü Psaki ayrıca, bu olayın Ruslar tarafından tertip edilmiş olabileceğini belirterek, "Bunun hakkında aktif olarak duyuru yapıyor, 'post' yapıyor ve tweet atıyorlar."

Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney de şu yorumda bulundu: "Video ilk önce Rus hükümeti tarafından fark edilip 'tweet' edildiğinden, bence bu Rusya'nın rolüyle ilgili bir şey gösteriyor diyebilirim."

Ses kaydının yayılmasından önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakın isimlerden Sergey Glazyev, ABD'nin Ukrayna'daki muhalefet gruplarına haftada 20 milyon dolar aktardığını ve "isyancılara" silah aktardığını öne sürmüştü.

Glazyev, Rusya'nın da Ukrayna'da müdahil olabileceğini sözlerine eklemişti.

Ukrayna Devlet Başkanı Yanukoviç dün ABD'li diplomat Nuland ile görüşmesinin ardından "diyalog ve uzlaşmadan" yana olduğunu söylemişti.

Bazıları siperlikler ve beyzbol sopaları taşıyan muhalifler ise Bağımsızlık Meydanı'ndaki protesto kampından parlamentoya doğru bir yürüyüş gerçekleştirdi.

İlgili haberler