ABD'li diplomatın hakareti Merkel'i öfkelendirdi

Telif hakkı Reuters

Almanya Başbakanı Angela Merkel üst düzey ABD'li bir diplomatın Ukrayna krizinde Avrupa Birliği'nin çabalarını küçümseyen ifadelerinin kesinlikle kabul edilemez olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşleri Müsteşarı Victoria Nuland’ın ABD'nin Kiev Büyükelçisi ile yaptığı görüşme internete sızmıştı.

Görüşmede Nuland AB’nin Ukrayna’daki çabalarını eleştirerek AB hakkında küfürlü ifadeler kullandığı duyuluyordu. Nuland bu sözleri için özür dilemişti.

Nuland ile büyükelçi arasındaki konuşmada Rusya'nın Ukrayna'daki krize müdahil olduğuna yönelik görüşmeler de dikkat çekiyor.

Nulland, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ile görüşmesinden sonra konu hakkındaki sorulara yanıt vermedi. Nulland, "özel diplomatik bir görüşme" hakkında yorum yapmayacağını söyledi.

Rusya ile yakın ilişkilere sahip Devlet Başkanı Yanukoviç'in Kasım sonunda AB ile geniş kapsamla işbirliği ve ticaret anlaşmasını imzalamayı reddetmesinin ardından Ukrayna'da kitlesel sokak gösterileri başlamış ve çıkan çatışmalarda 6 kişi hayatını kaybetmişti.

Rusya Ukrayna'nın AB ile yakın ilişki içinde olmasını engellemek için Kiev üzerinde ekonomik baskı kurmakla suçlanıyor. Rusya ise bu iddiaları ret ederek ABD ve AB'yi Ukrayna siyasetine müdahil olmakla suçluyor.

Telif hakkı Reuters

Merkel'in sözcüsü Christiane Wirtz, Merkel’in Avrupa Birliği dış politika sorumlusu Catherine Ashton'ın Ukrayna krizindeki çabalarına tam destek verdiğini belirterek, " Bu açıklamalar (Nulland'ın açıklamaları) kesinlikle kabul edilemez. Ashton çok önemli bir çaba gösteriyor" dedi.

ABD'li müsteşar Nuland ile ABD'nin Kiev Büyükelçisi Geoffrey Pyatt arasında geçtiği belirtilen 4 dakika 10 Youtube’da yayınlanan görüşmenin video kaydı Kiev'de göstericilerin toplandığı meydana atfen "Maidan'ın kuklaları" başlığını taşıyor.

Video kaydında konuşmaların Rusça tercümesinin de yer alması dikkat çekiyor.

Video kaydının bir yerinde görüşmedeki kadın Birleşmiş Milletler'in devreye girmesinin iyi olacağını belirterek, AB hakkında İngilizce’de yaygınca kullanılan küfür ifadesini kullanıyor.

Pyatt olduğu sanılan erkek ise "... Emin olabilirsin ki eğer yeniden yükselmeye başlarsa Ruslar perde arkasından torpillemeyi deneyecektir" diyor.

Kayıtta ayrıca, konuşan kişilerin Ukrayna'daki muhalefet liderleri Vitali Klitçko, Arseniy Yatsenyuk ve Oleh Tyanybok hakkındaki değerlendirmeleri yer alıyor. Nuland olduğu sanılan kadın, Klitçko'nun herhangi bir hükümette yer almasının "iyi bir fikir olmadığını" söylüyor ve ekliyor: "Bence Yats (Arseniy Yatsenyuk) ekonomik tecrübeye sahip adam."

ABD'li yetkililer, kaydın Amerikalı diplomatlara ait olduğunu doğrulamaktan veya yalanlamaktan kaçındı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jan Psaki, Müsteşar Nuland'ın bu haber dolayısıyla "özür dilemek" için AB yetkilileriyle temasa geçtiğini söyledi.

Bir AB yetkilisi ise BBC'ye şu açıklamayı yaptı: "AB, mevcut siyasi kriz içindeki Ukrayna halkına yardım etmektedir. Sızdırıldığı iddia edilen telefon görüşmeleri ile ilgili yorum yapmıyoruz."

Rusya'nın rolü

ABD'li sözcü Psaki ayrıca, bu olayın Ruslar tarafından tertip edilmiş olabileceğini belirterek, "Bunun hakkında aktif olarak duyuru yapıyor, 'post' yapıyor ve tweet atıyorlar" dedi.

Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney de şu yorumda bulundu: "Video ilk önce Rus hükümeti tarafından fark edilip 'tweet' edildiğinden, bence bu Rusya'nın rolüyle ilgili bir şey gösteriyor diyebilirim."

Ukrayna Devlet Başkanı Yanukoviç ise Nulland ile görüşmesinden sonra muhalefet ile diyalogu ve muhalefet ile uzlaşmayı desteklediğini söylemişti.

Yanukoviç'in bugün yakın ilişkiye sahip olduğu Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi Olimpiyatları'nın açılış töreninde bir araya gelmesi bekleniyor.

Yanukoviç AB ile anlaşma imzalamayı ret etmesi sonrasında Rusya Ukrayna devlet tahvillerine 15 milyar dolarlık yatırım yapmayı taahhüt etmişti.

Ukrayna'daki gösterileri yatıştırmak için Başbakan Mikola Azarov ve hükümeti geçtiğimiz ay istifa etmesinden sonra Rusya yeni hükümet kurulasıya kadar yardımın yapılmayacağını açıkladı.

İlgili haberler