Suriye: Humus'tan sivillerin tahliyesine başlandı

Telif hakkı Reuters

Suriye'de büyük bölümü aylardır ordunun kuşatması altında olan Humus kentinde sivillerin tahliyesine başlandı.

3 günlük ateşkesin başlamasının ardından altı otobüs, Birleşmiş Milletler araçları ve ambulanslar eşliğinde, 200 kişiyi almak için isyancıların denetimindeki bölgeye girdi.

Humus'ta yaklaşık 3 bin kişinin mahsur kaldığı tahmin ediliyor.

Orduyla isyancılar arasında varılan ateşkes anlaşması uyarınca Cumartesi günü Humus'a yardım malzemesi taşıyan araçların girişine de izin verilecek.

Humus'un bazı bölümleri Haziran 2012'den bu yana kuşatma altında.

Kentin büyük bölümü ağır bombardıman nedeniyle harabeye dönmüş durumda. Humus'ta birçok kişinin haftalardır zeytinden başka bir şey yemediği belirtiliyor.

Humus'taki durum, bir hafta önce İsviçre'nin Cenevre ketinde yapılan barış konferansında ana gündem maddelerinden biriydi.

Taraflar 10 Şubat'ta yeniden bir araya gelecek. Suriye Hükümeti bu konferansa katılacağını doğruladı.

Humus'taki BBC muhabiri, sivilleri tahliye edecek otobüslerin kente üç BM aracı ve altı Kızılay ambulansıyla girdiğini aktarıyor.

Humus Valisi Talal Barazi, tahliye operasyonu öncesinde kentteki havanın "olumlu" olduğunu söyledi. Barazi, "İlk aşamanın sorunsuz geçmesini umuyoruz. Tahliye yarın ve ertesi gün de devam edecek" dedi.

'Yardım konvoyları hazır bekliyor'

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un sözcüsü Ferhan Hak da, Humus'a sevkedilecek yardım malzemelerinin kentin girişinde hazır bekletildiğini ve güvenli geçiş koşullarının sağlanmasını beklediklerini belirtti.

Suriye Dışişleri Bakanlığı, varılan anlaşma uyarınca kuşatma altında bölgelerde bulunan 'masum sivillerin' tahliye edileceğini duyurmuştu.

Bakanlık açıklamasında anlaşmayla ilgili tek koşulun yardım malzemelerinin "teröristlere" gitmemesi olduğu belirtilmişti.

Suriye'nin üçüncü büyük kenti Humus, üç yıl önce Beşar Esad yönetimine karşı başlayan ayaklanmada en şiddetli çarpışmaların yaşandığı bölgelerden biri oldu.

Başlangıçta kentin büyük bölümü muhaliflerin eline geçmişti. Ancak Suriye ordusu daha sonra birçok bölgeyi geri almış, isyancıları şehrin tarihi bölgesine çekilmek zorunda bırakmıştı.

İlgili haberler