OAC'deki Müslümanlar 'risk altında'

Telif hakkı c

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü (MSF) Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki (OAC) Müslüman sivillerin misilleme saldırısı riski altında bulunduğunu duyurdu.

Örgüt ülkedeki şiddetin görülmemiş ve tahammül edilemeyecek boyutlara geldiğini bildirdi.

Ülkedeki Müslüman azınlıktan binlerce kişi Çad ve Kamerun'a kaçtı.

Afrika'nın en yoksul ülkelerinden OAC'de Müslüman isyancıların geçen Mart ayında iktidarı ele geçirmesinden bu yana Hristiyanlar ve Müslümanlar arasındaki çatışmalara sahne oluyor.

Ülkede iktidarı ele geçiren ilk Müslüman olan İsyancı lider Michel Djotodia, bölge ülkelerinin girişimiyle başlatılan barış süreci uyarınca geçen ay geçici Cumhurbaşkanlığından istifa etmişti. Ancak şiddet olayları yine de devam etti.

Müslümanlara intikam saldırıları

Kendilerine "Seleka" adını veren isyancı güçler Hristiyanlara karşı bir dizi saldırıdan sorumlu tutuluyor. Bu saldırılar sonucu Hristiyanlar da bir milis güç oluşturdu.

BM Güvenlik konseyi geçen Ay Fransız ve Afrikalı askerlerin ülkeye müdahalesine onay vermişti.

MSF her iki topluluğun da şiddetten etkilendiğini, ancak son günlerde Müslümanlara karşı intikam saldırılarının düzenlendiğini vurguladı.

Telif hakkı c

MSF başkent Bangui'de çatışmaların sürdüğünü, yağma olaylarının hiç bir engelle karşılaşmadan devam ettiğini ve örgütün geçen ay doğrudan şiddet olayları nedeniyle yaralanan 1650 yaralıyı tedavi ettiğini duyurdu.

Görgü tanıkları bu sabah kamyonlara bindirilen binlerce Müslüman'ın Çadlı barış gücü askerlerinin korumasında Bangui'yi terk ettiğini belirtiyor.

Örgüt Müslüman ailelerin kenti terk etmek umuduyla havaalanı yakınlarındaki bir kampta, Büyük Cami ve birkaç farklı merkezde toplandığını da söyledi.

Önceki günkü bir askeri törende, geçici Cumhurbaşkanı Catherine Samba-Panza'nın konuşmasını bitirmesinden hemen sonra askerler isyancı olmakla suçladıkları bir kişiyi linç etmişti.

BM geçen ay ülkedeki şiddet olaylarını durdurmak için en az 10 bin askerin gerekebileceğini açıklamıştı.

Fransa eski sömürgesi OAC'de 1600 asker bulunduruyor. Ayrıca Afrika ülkelerinden gelen 4 bin asker de ülkede görev yapıyor.