İsviçre'de göçmenlik yasaları için kritik oylama

Telif hakkı n

İsviçre'de göçmen sayısını yeniden sınırlama önerisi için yapılan halkoylamasında evet ve hayır oylarının başabaş gittiği haber veriliyor.

Düzenlemelerin kabul edilmesi halinde, İsviçre ile Avrupa Birliği arasında yapılan işçilerin serbest dolaşımı anlaşması rafa kaldırılacak.

Uluslararası ilişkilerde tarafsızlık politikası uygulayan İsviçre, Avrupa Birliği üyesi değil. Ancak bu ülke, Avrupa Birliği politikalarının bir çoğunu benimsemiş durumda.

Brüksel, İsviçre'nin AB ile ilişkilerde sadece beğendiği tarafları seçemeyeceği uyarısında bulundu.

Referandum, Avrupa genelinde göçmenlik ve göçün etkileriyle ilgili tartışmanın yoğunlaştığı bir döneme rastlıyor.

Kim, ne savunuyor?

Uzmanlar, bir süredir oylamanın başabaş geçeceğini söylüyordu.

Ancak BBC Cenevre muhabiri Imogen Foulkes, oyların son derece yakın göründüğüne dikkat çekiyor. Halkoylamasında önerinin kabul edilmesi için yüzde 50 şartı aranıyor.

İsviçre ekonomisinde büyük bir canlanma var. İşsizlik rekor derecede düşük fakat birçok İsviçreli göç konusunda kaygılı.

Ülkede nüfusun dörtte birini yabancılar oluşturuyor ve geçen yıl ülkeye 80 bin yeni göçmen geldi.

2007'den bu yana İsviçreliler, istihdam pazarında 500 milyon AB vatandaşıyla aynı haklara sahip. Bu karar, 2000'de yapılan bir referandumda alındı.

Ancak koalisyon ortağı sağcı İsviçre Halk Partisi, bunun büyük bir hata olduğunu ve uygulamanın kaldırılması gerektiğini savunuyor.

Göçmen sayısının sınırlandırılmasını savunanlar, serbest dolaşımın konut, sağlık, eğitim ve ulaşım üzerinde baskı oluşturduğunu, yabancıların maaş ve ücretleri aşağı çektiğini söylüyor.

Ancak İsviçre Hükümeti ve iş dünyası, serbest dolaşımın ekonominin başarısı için yaşamsal önemde olduğunu, tüm Avrupa'dan yüksek vasıflı kişileri istihdam etme imkanları olduğunu söylüyor.

Muhabirimiz, serbest dolaşımın kaldırlmasının İsviçre'nin ihraç ürünlerinin yarısını sattığı tek pazara erişimini sınırlayabileceğini vurguluyor.

İlgili haberler