Almanya ve Fransa'dan İsviçre'ye serbest dolaşım uyarısı

Telif hakkı n

Fransa ve Almanya, İsviçre'de Pazar günü yapılan halkoylamasında halkın Avrupa Birliği'nden göçün sınırlaması önerisine onay vermesi nedeniyle kaygı belirtti.

Halkoylmasının kesin sonuçları oylamaya katılanların yüzde 50.3'ünün öneriye destek verdiğine işaret ediyor. Yeni düzenleme Avrupa Birliği'yle İsviçre arasındaki kişilerin serbest dolaşımı anlaşmasını feshediyor.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, referandum sonucunun İsviçre için "bir dizi zorluk yaratacağını" söyledi.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius da, "içine kapanmanın İsviçre'ye zarar vereceğini" belirtti.

Halkoylaması, koalisyon ortağı, sağcı İsviçre Halk Partisi'nin girişimiyle yapıldı. Oylama Avrupa genelinde göçmenlik ve göçün etkileriyle ilgili tartışmanın yoğunlaştığı bir döneme rastladı.

Uluslararası ilişkilerde tarafsızlık politikası uygulayan İsviçre, Avrupa Birliği üyesi değil. Ancak bu ülke, Avrupa Birliği politikalarının bir çoğunu benimsemiş durumda.

Avrupa Komisyonu, sonuçtan üzüntü duyulduğunu, ve oylamanın olası sonuçlarını inceleyeceğini duyurdu.

Dolaşım özgürlüğü Avrupa Birliği tek pazarının temel taşlarından biri. İsviçre, ihracatının yarısını Avrupa Birliği'ne yapıyor.

İsviçre ekonomisinde büyük bir canlanma var. İşsizlik rekor derecede düşük fakat birçok İsviçreli göç konusunda kaygılı.

Ülkede nüfusun dörtte birini yabancılar oluşturuyor ve geçen yıl ülkeye 80 bin yeni göçmen geldi.

2007'den bu yana İsviçreliler, istihdam pazarında 500 milyon AB vatandaşıyla aynı haklara sahip. Bu karar, 2000'de yapılan bir referandumda alındı.

Ancak koalisyon ortağı sağcı İsviçre Halk Partisi, bunun büyük bir hata olduğunu ve uygulamanın kaldırılması gerektiğini savunuyordu.

Göçmen sayısının sınırlandırılmasını savunanlar, serbest dolaşımın konut, sağlık, eğitim ve ulaşım üzerinde baskı oluşturduğunu, yabancıların maaş ve ücretleri aşağı çektiğini söylüyor.

Ancak İsviçre Hükümeti ve iş dünyası, serbest dolaşımın ekonominin başarısı için yaşamsal önemde olduğunu, tüm Avrupa'dan yüksek vasıflı kişileri istihdam etme imkanları olduğunu söylüyor.

BBC Cenevre muhabiri serbest dolaşımın kaldırılmasının İsviçre'nin tek pazara erişimini sınırlayabileceğini vurguluyor.

İlgili haberler