İstanbul 3. Havalimanı inşasına durdurma

Telif hakkı AFP

Cengiz-Limak-Kolin konsorsiyumu tarafından yapılan 3. Havalimanı inşası, İstanbul 4. İdare Mahkemesi'nin verdiği kararla durduruldu.

Birgün gazetesinin haberine göre, meslek odaları ve kitle örgütlerinin açtığı davaları Danıştay'a sevk eden yerel mahkemeler, halkın açtığı davada projenin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu kararının yürütmesini durdurma kararı verdi.

İstanbullular, 3. havalimanıyla ilgili verilen ÇED Olumlu kararını onaylayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na dava açmıştı. 3. havaalanı projesinin tarımsal alanları yok edeceği, doğal hayatı olumsuz etkileyeceği, iklim değişikliğini hızlandıracağı, gürültü ve elektromanyetik kirlilik yaratacağı, orman alanlarını yok edeceği ve içme suyu havzalarına zarar vereceği, ÇED Raporu'nun görüşlere açılması gereken 10 günlük süre dolmadan havalimanı projesinin ihaleye çıktığı gerekçeleriyle, ÇED Olumlu Kararı’nın yürütmesinin durdurulması ve iptali istenmişti.

Mahkemenin kararıyla birlikte projeye ilişkin faaliyetlerin en az 10 ay ila 1 yıl arasında tamamen durması bekleniyor.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) ise bugün yaptığı açıklamada, "İnşa edilecek 3. havalimanı projesi planlandığı şekilde devam etmektedir" denildi.

Eski bakanlara suç duyurusu yolda

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, BBC Türkçe’ye, DHMİ’nin açıklamasının hukuksuz olduğunu söyledi. Karar nedeniyle, inşat alanına “çivi bile çakılamayacağını” iddia eden Bozoğlu, “Mahkeme kararına rağmen alana kamyon dahi girerse hemen sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

Eski Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Murat Taşdemir ise yerel mahkemenin verdiği karardan yola çıkarak dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve yine dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım hakkında “görevi kötüye” kullanmaktan Cuma günü suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.

Taşdemir, gerekçesinde havalimanı ihalesinde “acele” edildiğini iddia ediyor. İhalenin ÇED mevzuatının “arkasından dolaşılarak” yapıldığını ve ihalenin bir an evvel iptal edilmesi gerektiğini öne sürüyor.

3. havalimanı ihalesinde şartlara uyulmadığını ilişkin eski Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Murat Taşdemir ve Çevre Mühendisleri Odası, birbirlerinden bağımsız olarak Ankara’da davalar açmıştı. Ankara mahkemeleri kendilerinin yetkili olmadığına karar vererek dosyaları İstanbul 7. İdare Mahkemesi’ne göndermişti. O mahkeme de kendisinin yetkili olmadığına karar vermiş, dosyalar Danıştay’a gitmişti. Danıştay, yetkili mahkemeyi belirledikten sonra Çevre Mühendisleri Odası’nın açtığı davalar görülmeye devam edecek.

Havalimanıyla ilgili davalar, 26 Nisan 2013’te “İstanbul’a 3. havalimanına iptal davası yolda” başlığıyla BBC Türkçe'de yer almıştı.

İlgili haberler