Moda ve teknolojinin birleşiminden ne çıkar?

Moda artık dijital çağa uyum sağlıyor. Birçok moda markası ve teknoloji firması birlikte cep telefonundan etek, 'para harcatmayan' çanta, ışık saçan şapkalar gibi orijinal tasarımlar geliştiriyorlar.

Moda ve teknolojinin iç içe geçmeye başladığı bir dönemde tekstil sanayi, ileri teknoloji firmalarıyla çalışıyor, cep telefonu şirketleri de cihazlarının kıyafetlere dikilmesi için çalışmalara başladı.

İleri teknoloji ürünü bazı kıyafet ve aksesuarlar Londra Moda Haftası’nda podyuma çıkacak.

Bu ürünlerden biri de cep telefonundan yapılan etek.

Nokia Lumia 1520 ve 1020 modellerinden üretilen etek, firmanın moda tasarımcısı Fyodor Golan ve tasarım merkezi Kin’in üç ay süren çalışmalarının ürünü.

Ağır bir Nokia 1520 cihazını hassas materyallerle birleştirmekte ve telefon şarjlarını korumakta sıkıntılar yaşanmış.

Her bir telefon ekranında büyük bir resmin farklı parçaları yer alıyor ve eteği taşıyan manken hareket ettikçe ekrandaki resimler de değişiyor. Bu da kumaşın ileri geri hareket ederken gölgelerden dolayı renk değiştirmesine benzer bir görünüm yaratıyor.

Nokia Marka Laboratuvarı’ndan Annie Kearney, firmanın uzun bir zamandır modayla iç içe olduğunu belirtip “Bu sanatın teknik çalışmasıdır” diyor.

“Moda ve teknolojisinin olanaklarıyla deney yapmak istedik. Bu telefondan yapılan bir etekten çok daha ötesi, teknolojinin etrafındaki dünyayı nasıl etkileyebileceği ve o dünyadan nasıl etkileneceğiyle ilgili.”

‘Para harcatmayan’ çanta

Teknoloji ve modanın birleşiminden doğan bir diğer ürün de "para harcatmayan çanta".

Buluşu, Avustralyalı karşılaştırma sitesi ‘Credit Card Finder’, Arduino adlı fiziksel programlama platformu ve radyo frekansı ile tanımlama (RFID) etiketini kullanarak geliştirdi.

Çantanın dibine yerleştirilen bir cihaz sayesinde kredi kartı harcamaları takip edilebiliyor, fazla harcama yapıldığında sistem, çanta sahibini uyarıyor.

Çantaya ayrıca, günün "riskli" zamanlarında kapatılmaya programlanmış bir saat de yerleştiriliyor.

Alışverişin ‘tehlikeli’ olduğu bir bölgeye girdiğinizde, çantadaki GPS çipiyle harekete geçen LED (ışık yayan diyot) ışıkları yanmaya başlıyor.

Eğer alışverişin ucunu kaçırdığınızı düşünürseniz, bir tanıdığınızın cep telefonuna uyarı mesajı gitmesi için de ayarlama yapabiliyorsunuz.

Michelle Hutchison, “Harcamalarını kontrol edemeyenlere yardım etmek için tasarlandı” diyor.

Kendi kendine uyarı sinyalleri veren çantanın fiyatı, 199 Avustralya doları yani yaklaşık 179 ABD doları olacak.

LED şapkalar

ABD’de her yıl düzenlenen Amerikan futbolu liginin şampiyonluk maçı Superbowl’da Kanadalı Pixmob adlı firma, yeni bir ‘giyilebilir teknoloji’ üretti ve 80 bin bilet sahibine LED teknolojisi iliştirilmiş şapka dağıttı.

İlk yarı biterken verilen arada, seyircilerin şapkalarındaki ışıkların yanmasıyla stadyumdan ışık kümesi yükseldi.

Şapkalar PixMob adlı şirket tarafından kablosuz veri aktarıcıları aracılığıyla kontrol ediliyor firma ışıkların renklerini, parlaklıklarını ve titreşimini kontrol edebiliyordu.

Bu teknoloji 2014 Soçi Kış Olimpiyatları’nın açılış töreninde de kullanıldı ve kalabalık boyunlarındaki madalyonlarla dev bir video ekranına dönüştü.

Sosyal medya podyumda

Londra Moda Haftası’nda modeller birbirilerine tweet’ler atacak, sahne arkası fotoğraflarını Instagram’da paylaşacak.

Moda dünyası, dijital kodlamalarla gençlerin teknolojik araçları kullanım becerilerinin de gelişmesini amaçlıyor.

Geçen ay Storm ajansına bağlı manken ve modeller, bilgisayar kullanma becerilerinin gelişmesi için eğitim programları düzenleyen Free:Formers adlı şirketteki çalışmalara katılmış, cep telefonları için tasarlanan uygulamaların kodlanması eğitimine dahil olmuştu.

Göze de hitap eden Google Gözlük

Google Gözlük, 2012 New York Moda Haftası’nda podyuma çıkmıştı. Fakat çoğu kişi tasarımın şık olmadığı kanısında.

Google, Ocak ayında "Titanyum Koleksiyonu"nda orijinaline göre daha şık olan gözlük tasarımını tanıttı.

Teknolojiye ‘stil kazandıran’ tek firma Google değil.

Bahar aylarında Apple, Burberry’den ayrılan üst düzey yönetici Angela Ahrendts’le beraber teknoloji firmasının perakende satışlarını arttırmayı hedefliyor.

Burberry, sonbaharda bir defileyi iPhone 5S kamerasıyla çekmişti. Ahrendts’in teknoloji ve modayı daha sık kaynaştıracağı söyleniyor.

İlgili haberler