'Virginia'daki eşcinsel evlilik yasağı anayasaya aykırı'

Telif hakkı AP

ABD'nin Virginia eyaletindeki federal mahkeme, eyalette uygulanan eşcinsel evlilik yasağının "anayasaya aykırı olduğuna" hükmetti.

Böylece ilk kez geleneksel olarak muhafazakar olarak bilinen güney eyaletlerinden birinde, eşcinsel evlilikler konusunda seçmenlerce onaylanmış bir yasak, bozulmuş oldu.

Telif hakkı AP

Eşcinsel evlilikler, ABD başkenti Washington'un yanı sıra, çoğunlukla kuzeydoğuda yer alan 17 eyalette yasal. Eşcinsel evlilikler, ya yasalarla, ya da mahkeme kararları veya halkoylamalarıyla onaylanıyor.

Bir eşcinsel çiftin başvurusunu değerlendiren mahkemenin yargıcı Arenda Wright Allen, eyaletteki yasak uygulamasının, bireylerin anayasal haklarını ve temel bir hak olan evlenme özgürlüğünü ihlal ettiğini kabul etti.

BBC'nin Washington muhabiri Beth McLeod, bu kararın veya benzerlerinin ABD Yüksek Mahkemesi'ne dek götürülmesinin beklendiğini aktarıyor.

Virginia'da alınan karar Amerika'da eşcinsel evliliklerin daha çok kabul görmeye başladığına işaret ediyor.

Bu hafta başlarında, yine güneydeki Kentucky'daki bir federal yargıç, başka eyaletlerde gerçekleşen eşcinsel evliliklerin tanınması gerektiğine hükmetmişti.

Ancak yargıç, Kentucky eyaletinde eşcinsel evliliklerin yasallığı konusunda karar almadı. Bu da eyaletteki mevcut yasağın sürmesi anlamına geliyor.

İlgili haberler