Gazetecilerden protesto eylemi

Telif hakkı N

İstanbul'da hükümeti medyaya baskı ve sansür uygulamakla suçlayan bir grup gazeteci protesto eylemi yaptı. Türkiye Gazeteciler Sendikası'nda buluşan gazeteciler İstanbul Valiliği'ne yürüdü.

"Yaza yaza kazanacağız", "AKP elini medyadan çek" sloganları atan gazeteciler pankartla Başbakan'ın bir yayın yönetmenini arayarak altyazıya müdahale etmesine göndermede bulundu.

Gazetecilerin taşıdığı pankartta "Alo Başbakan, Artık Yeter" yazıyordu.

Basın açıklamasını gazeteciler adına Çiğdem Anad okudu. Açıklamada, "Baskı, sansür ve otosansürün ne kadar yakıcı olduğu son iki hafta içinde gözler önüne serildi. Başbakan gazetelerdeki haberlere, televizyon canlı yayınlarına ve hatta altyazıyara müdahale etmekte tereddüt etmiyor" denildi.

Gazeteciler bununla birlikte yayın yönetmenlerinden, muhabirlere kadar bir özeleştirinin de gerekli olduğunu vurguladılar ve "Medyanın itibarının ayaklar altına alınmasının sorumlusu tek başına iktidar değildir, olamaz" dediler.

Basın açıklamasının yapıldığı İstanbul Valiliği'nin önünde çevik kuvvet de vardı.

Geçen haftalarda kamuoyunda yansıyan telefon konuşmaları hem kamuoyunda hem gazeteciler tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Başbakan ise böyle bir konuşmanın varlığını reddetmemiş ve bir basın toplantısında bir gazetecinin sorusu üzerine, "Evet aradım. Sadece hatırlatmayı yaptım. Hatırlatmayı yaptığım şahıslar da, kendi altyazı ile alakalı olarak bize yapılan hakaretlerle ilgili olarak, kendileri de gerekli uygulamayı yaptı" demişti.

Başbakan ayrıca, "Bunu demek eğer yanlışsa onu bilemiyorum. Ama bu tür şeyleri de öğretmek durumundayız" demişti.

İlgili haberler