Rusya'dan Ukrayna'ya 2 milyar dolar

Telif hakkı v

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov Ukrayna'ya vaat edilen 15 milyar dolarlık yardımın 2 milyar dolarının bu hafta içinde verileceğini duyurdu.

Moskova zor durumdaki Ukrayna ekonomisine yardım etmek için söz verdiği 15 milyar doların şu ana dek sadece üç milyar dolarını göndermişti.

Rusya geçen ay Ukrayna başbakanının istifa etmesinden sonra yeni bir hükümet kurulana dek yardımı donduracağı işaretini vermişti.

Yeni yardım taksiti kitlesel protesto gösterileriyle karşı karşıya kalan Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'e destek olarak görülüyor.

Bu arada Ukrayna muhalefeti parlamentoda 2004 anayasasına geri dönüş oylaması yapılması için bastırıyor. 2004'te kabul edilen anayasa cumhurbaşkanının yetkilerini kısıtlıyor ve erken cumhurbaşkanlığı seçiminin önünü açıyor.

Muhalefet ayrıca başkent Kiev'deki parlamento binası önünde büyük bir gösteri çağrısında da bulundu.

Yanukoviç yanlısı milletvekilleri

Ancak parlamentoda çoğunluğu oluşturan Yanukoviç yanlısı milletvekillerinin cumhurbaşkanının yetkilerini azaltma girişimlerini engellemesi bekleniyor.

Ukrayna'da protestolar Yanukoviç'in Avrupa Birliği'yle işbirliği ve serbest ticaret anlaşmasından vazgeçip Rusya'dan borç almayı seçmesiyle başlamıştı.

Moskova Ukrayna'nın Rusya öncülüğündeki gümrük birliğine girmesini istiyor.

AB ve Rusya birbirlerini Ukrayna'nın içişlerine karışmakla suçluyor.

Rus Maliye Bakanı Siluanov yardımın Ukrayna'ya ait euro borç tahvilleri satın alınarak yapılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Yanukoviç'in yeni başbakanın adını birkaç gün içinde açıklaması bekleniyor.

Ülkenin döviz rezervlerinin önemli bir kısmı, yine devalüasyonla karşı karşıya olan Grivna'yı desteklemek için harcandı.