Gül yeni internet yasasını onayladı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'de kamuoyunda tartışma yaratan yeni internet yasasını onayladı.

Gül yasayla ilgili sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yaptığı açıklamada iki maddeyle ilgili kaygılarının yeni bir yasal düzenlemeyle giderileceğini belirtti ve bu durumdan memnuniyet duyduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Gül'ün, Twitter'daki açıklaması şöyle:

"Nitekim, Hükümetimizle temasa geçip bu iki noktaya ilişkin düşüncelerimi paylaşmış ve bunların düzeltilmesini istemiştim. Memnuniyetle görüyorum ki iki maddeyle ilgili kaygılar yarın yeni bir yasal düzenlemeyle giderilecek. Bu düzenlemenin süratle gerçekleşmesine fırsat vermek için Macaristan'dan döner dönmez önümdeki yasayı onayladım. Hükümetimiz ve siyasi partilerimize gösterdikleri anlayıştan ötürü teşekkür ederim. Hepinize iyi akşamlar diliyorum."

TİB Başkanının kararları mahkemeye

Gül’ün onayından kısa bir süre önce konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, yasada iki temel değişiklik yapacaklarını belirtti. Elvan, "Telekomünikasyon İletişim Başkanı’nın özel hayatın gizliliğiyle ilgili olarak internette resen yasaklama kararı alması durumunda, bu kararı 24 saat içinde mahkemeye taşıması zorunluluğu getirilecek. Ayrıca 2 yıl boyunca saklanacak olan internet trafiği verilerinin kapsamı daraltılacak" dedi.