Ukrayna'da isyan: AB'den yaptırım kararı çıktı

Telif hakkı AFP

Ukrayna'da Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’le bazı muhalif liderler arasında varılan ateşkesin çökmesinin ardından çıkan çatışmalarda, 20'den fazla kişi hayatını kaybetti.

Bugün Brüksel'de olağanüstü toplanan Avrupa Birliği dışişleri bakanlarının Ukrayna'da yaşanan çatışmalarda ölümlerden sorumlu yetkililer hakkında yaptırım kararı aldığı bildirildi.

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, kararın suçlanan kişilerin mal varlıklarının dondurulması ve seyahat yasağını kapsadığını söyledi.

Kiev’de BBC’ye konuşan görgü tanıkları, bazı kurbanların tek atışla hayatlarını kaybettiklerini söylüyor.

Bu gelişme çatışmalarda keskin nişancıların da görev almış olabileceklerine işaret ediyor.

Yerel televizyon kanalları, meydanda yerde yatan cesetlerin görüntülerini yayınladı.

Başkent Kiev’deki bazı kamu binalarının protestocuların işgal girişiminde bulunabilecekleri kaygısıyla boşaltıldığı haberleri geliyor.

Ukrayna İçişleri Bakanı, polis memurlarının silahlandırıldığını, 67 polisin göstericilerce rehin alındığını doğruladı.

Vali: Protestocular yok edilmeli

Kharkiv bölge valisi, Bağımsızlık Meydanı'nda barış yanlısı hiç bir gösterici kalmadığını iddia ederek protestocuların "yok edilmesi" gerektiğini söyledi.

Kiev'deki yetkililer, halkı gerekmedikçe sokağa çıkmamaları yolunda uyardı.

Krizin diplomasi cephesinde de hareketli saatler yaşandı.

Sabah saatlerinde Kiev’de bulunan Avrupalı dışişleri bakanları heyetinin Yanukoviç’le görüşmeden kentten ayrıldıkları bildirilmişti.

Ancak daha sonra, Fransa, Polonya ve Almanya dışişleri bakanlarının Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’le görüştükleri açıklandı.

Avrupa Birliği yetkililerinin Ukrayna krizine ilişkin Brüksel'deki görüşmeleri ise Kiev'e gönderilen Fransız, Alman ve Polonyalı bakanlar olmaksızın yapıldı.

Kiev’de bulunan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigoriy Karasin ise Avrupa Birliği yetkililerinin Ukrayna’dan talepte bulunmalarının uygun olmayacağı uyarısında bulundu.

Otel lobisinde cesetler

Gün boyunca kentte silah sesleri duyuldu, protestocular polise molotof kokteyli atarken polis göstericilere basınçlı su sıkıyor.

Dün gece varılan ateşkes anlaşmasına rağmen protestoların odağındaki Meydan'da gece boyunca binalar ateşe verilmeye devam edildi.

BBC'nin Kiev'deki muhabiri Kevin Bishop, kentteki yabancı medyanın üs olarak kullandığı Ukrayna Oteli'nin lobisinde beş ceset gördüğünü bildiriyor.

Muhabirimiz, bir kısım göstericinin otelin lobisini yaralıların tedavisi için revire çevirdiklerini, bir de rahibin geldiğini anlatıyor.

Bazıları silahlı olan göstericiler, otelde kalanlardan yara sarmak için çarşaflarını getirmelerini istiyorlar.

Telif hakkı BBC World Service

Daha erken saatlerde Kiev'de göstericilerin kampının bulunduğu Meydan'a doğru iki zırhlı aracın gittiği görülmüştü.

Salı günü yaşanan ve otuza yakın can kaybına yol açan çatışmalardan sonra bugün ulusal yas ilan edilmişti.

Ülkedeki protestolar geçen Kasım'da Cumhurbaşkanı Yanukoviç'in AB'yle imzalanması planlanan işbirliği anlaşmasını askıya alıp, Rusya'yla daha yakın ilişkileri tercih etmesinden sonra başlamıştı.

İlgili haberler