HRW: Cumhurbaşkanı HSYK yasasını veto etmeli

Abdullah Gül Telif hakkı Reuters

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) bugün yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Türkiye'de yargı erkini idare eden ve düzenleyen Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) bağımsızlığını tehdit eder nitelikteki yasa değişikliğini veto etmesi gerektiğini bildirdi.

Örgütün Türkiye uzmanı Emma Sinclair-Webb, “Türkiye'nin yeni HSYK kanunu tek bir anlama geliyor; o da hükümetin yargı üzerindeki kontrolünün daha fazla olacağı.” dedi ve "Türkiye'de hukukun üstünlüğünün korunması için, Cumhurbaşkanı Gül'ün yeni yasayı veto etmesi gerektiğini" söyledi.

"Yeni yasanın, kurul üyelerinin görevleriyle ilgili suçlardan soruşturulması ve disiplin işlemlerine izin verme yetkisini adalet bakanına vermesi, bu türden kararların siyasi saiklerle alınma ihtimaline dair kaygıların belirginleşmesine yol açıyor" denilen HRW bildirisinde, adalet bakanının teftiş kurulu üzerinde son derece geniş bir kontrol gücüne ve soruşturma yapılmasına izin verme veya engelleme yetkisine sahip olmasının, daha sonra alınacak kararları da etkileyeceği, genel anlamda tüm kurulun işleyişi üzerinde belirleyici bir etkisi olacağı kaydedildi.

Emma Sinclair-Webb “Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu hakkındaki yeni yasanın en endişe verici bölümü adalet bakanının -ve böylece hükümetin- teftiş kurulu üzerindeki yetkisidir. Bu yetkiler, hükümetin HSYK’yı ve dolayısıyla yargıyı kontrol etmesi için önemli bir araçtır” dedi.

İlgili haberler