İtalya’nın en genç hükümeti göreve başladı

Telif hakkı n

İtalya’nın yeni başbakanı Matteo Renzi, bugün yemin ederek göreve başladı. Ülkenin bugüne kadarki en genç başbakanı olan 39 yaşındaki Renzi’nin bakanları da 48 yaş ortalamasıyla en genç kabineyi oluşturuyor.

Demokratik Parti (PD) Genel Sekreteri Matteo Renzi, 13 Şubat’ta önceki başbakan Enrico Letta’nın istifa etmesini sağladıktan sonra hükümet kurma çalışmalarına başlayarak dün hükümet formülünü cumhurbaşkanına sundu.

Renzi’nin kabinesi, 16 bakanın yarısının kadın olması nedeniyle İtalyan medyası tarafından “pembe kabine” olarak adlandırılıyor. Bakanların 8’i PD’den, 3’ü Yeni Merkez Sağ partisinden, 3 teknokratlardan, 1’i Yurttaşlık Seçimi, 1’i de Merkez Birliği partisinden geliyor. Kabinenin en genç bakanı ise 33 yaşında.

Ekonomik krizden kaynaklanan gerekçelerle 2011 sonundan bu yana 3 hükümet değişikliği yaşanan ülkenin yeni ekonomi bakanı OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) ekonomisti Pier Carlo Padoan olacak.

Koalisyon ortağı Yeni Merkez Sağ partisinin lideri Angelino Alfano ise başbakan yardımcılığı görevini bıraksa da içişleri bakanlığına devam edecek. Roberta Pinotti ise ülkenin ilk kadın savunma bakanı olacak.

Renzi hükümeti için Pazartesi günü parlamentoda güvenoylaması yapılacak.

Devir teslimde soğuk rüzgarlar

Yeni kabine dün yemin ederek ilk toplantısını yaparken, önceki Başbakan Enrico Letta ile halefi Matteo Renzi arasında görev teslimi sırasında gergin anlar yaşandı. Letta’nın yüzünün asıklığı ve Renzi’nin tokalaşmak için uzattığı elini havada bırakması dikkat çekti. Letta daha sonra Renzi’nin elini sıksa da kendisini deviren partidaşının yüzüne bakmadan elini sıkıp arkasını döndü.

Matteo Renzi’ye bir tepki de görevden alınan eski Dışişleri Bakanı Emma Bonino’dan geldi. Bonino, görevden alındığını televizyondan öğrendiğini söyleyerek kendisine bir telefonla dahi bildirim yapılmamasına sitem etti. Bonino’nun partisi Radikaller’in Genel Sekreteri Rita Bernardini de “Emma çok başarılı bir bakandı. Renzi uluslararası ilişkileri umursamadan kendi isteklerine göre hareket etti” diyerek yeni başbakanı eleştirdi.

İlgili haberler