Mısır: Hükümet istifa etti

Telif hakkı AFP

Mısır Başbakanı Hazım Beblavi, askeri darbe sonrası atanan geçici hükümetinin istifa ettiğini duyurdu.

İstifa kararını açıkladığı televizyon konuşmasında gerekçe belirtmeyen Beblavi'nin istifasında, ülkede giderek yaygınlaşan ve kamu çalışanları ile belediye işçilerini de kapsayan grevlerin etkili olduğu tahmin ediliyor.

Mısır'ın resmi El Ahram gazetesi, yeni başbakanın ismi açıklanıncaya kadar Beblavi'nin görevde kalmasının istendiğini belirtiyor.

Beblavi konuşmasında, grevlerde büyük artış olduğunu, ancak hiçbir hükümetin bu kadar kısa sürede halkın tüm taleplerini karşılamasının mümkün olmadığını ifade etti.

"Son altı-yedi ayda hükümet çok zor bir sorumluluk yüklendi... çoğunlukla olumlu sonuçlar alındı" diyen Başbakan, amacın, güvenlik, siyasi ve ekonomik baskıların Mısır'ı içine soktuğu "dar tünelden" çıkmak olduğunu belirtti.

Kararsızlık eleştirisi

Yerel basın Beblavi'yi, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılarla başetme konusunda gösterdiği kararsızlık ve yeteneksizlikle eleştiriyor.

Hükümetin istifa kararı, kabinenin Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdülfettah Sisi'nin de katılımıyla düzenlediği toplantının ardından alındı.

El Ahram, Beblavi'nin yerine başbakanlık koltuğuna Bayındırlık ve İskân Bakanı İbrahim Mihlib'in getirilmesinin beklendiğini belirtti.

Mısır'ın eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi Temmuz ayında askeri darbeyle deviren Sisi'nin cumhurbaşkanı adaylığını yakında açıklaması bekleniyor.

Hazım Beblavi hükümeti, darbeden kısa bir süre sonra 16 Temmuz'da yemin edip göreve başlamıştı.

Ocak ayında onaylanan yeni anayasa uyarınca, Nisan ayı ortasında seçime gidilmesi öngörülüyor.

Mısır'da halkın çoğunluğunun desteğini aldığı tahmin edilen ve güçlü bir rakibi bulunmayan Sisi'nin cumhurbaşkanlığı seçimlerinden galip çıkma olasılığı yüksek görülüyor.

İlgili haberler