Arınç: 2,287 kişi 3 yıl boyunca dinlenmiş

Telif hakkı BBC World Service

Türkiye'de Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İstanbul'da iki savcının yürüttükleri bir soruşturma kapsamında ilgili-ilgisiz 2,280'den fazla kişinin telefonlarını dinlemeye aldıklarını doğruladı.

Bugün Yeni Şafak ve Star gazetelerinde yer alan haberlerde aralarında siyasetçiler, gazeteciler, işadamları ve sivil toplum temsilcilerinin de bulunduğu 3 bine yakın kişinin dinlendiğine ilişkin iddialar ve liste yayınlandı.

Akşam Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilerin soruları yanıtlayan hükümet sözcüsü Bülent Arınç, konunun bakanlar kurulu gündemine geldiğini, Adalet Bakanı'nın da kurula bilgi verdiğini söyledi.

İstanbul'da 'bir hayali ihbar' üzerine Tevhid - Selam örgütüne dönük soruşturma kapsamında dinlemeler yapıldığını kaydeden Arınç, iki savcının ellerinden dosyanın alınmasından sonra soruşturmayı devralan savcıların bazı bulgulara ulaşıldığını söyledi.

Arınç, 'İki savcının ismi geçiyor Adem Özcan ve Adnan Çimen. Dosya ellerinden alındıktan sonra yerlerine gelen savcılar tarafından ortaya çıkarılmış. Böyle bir terör örgütü olmadığı görülmesine rağmen 3 yıl içinde bir çok kişinin takip edilmesiyle bu soruşturma her yönüyle dikkat çekmiş'' dedi.

Arınç, inceleme konusu 107 klasörde, 2,287 kişinin dinlendiğinin ortaya çıktığını kaydetti.

Savcı: Binlerce kişi dinlenmedi

Suçlanan savcılardan Adem Özcan ise, Arınç'ın açıklamasından önce, gazete haberleri üzerine yaptığı açıklamada, ''Söz konusu gazete haberlerinde geçtiği şekilde, bu dosya kapsamında binlerce siyasetçi, yazar, STK temsilcileri ve iş adamlarının telefonlarının dinlenilmesi ya da takibi kesinlikle yapılmamıştır. Söz konusu soruşturma kapsamında benzer soruşturma dosyalarında olduğu gibi makul sayıda şüpheli hakkında iletişimin tespiti tedbiri ilgili mahkemelerden alınarak uygulanmıştır'' dedi.

Yeni Şafak gazetesinde, 'Derin Kulak Pensylvania'', Star gazetesinde ise, 'Paralel Örgüt 7 bin kişiyi dinledi' başlıklı haberlerde, bazı bakanların, Başbakanın danışmanlarının, bazı muhalefet partileriyle yayın kuruluşları, akademisyenlerin ve gazetecilerin telefonlarının dinlendiğini öne sürülmüş, ve 3 bine yakın kişinin isminin yer aldığı bir liste yayımlanmıştı.

Gülen'in avukatı: İnsafsız ve haksız bir atıf arayışı

Fethullah Gülen'in avukatı Nurullah Albayrak ise, iddialarla ilgili açıklamasında, "Bu uygulama insafsızca ve haksız bir biçimde müvekkilime atfedilmeye çalışılmıştır" dedi. Albayrak, "Önceki iddialar gibi sadece miting meydanlarında kullanılmaya yönelik olduğu çok açık" ifadesini kullanırken, "Birbiriyle düşünsel irtibatı olmayan 7.000'in üzerinde kişinin aynı soruşturma kapsamında dinlendiği iddiası doğru ise bu işlemi yapan sorumlular sıfatlarına bakılmaksızın cezalandırılmalıdır" dedi.