Kerry: Ukrayna'da Doğu-Batı savaşı yok

Telif hakkı n

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry, Ukrayna nedeniyle Doğu ile Batı arasında bir savaş yaşanmadığını söyledi.

Bir tarafın kazançlı çıkacağı bir mücadelenin söz konusu olmadığını belirten Kerry, Ukrayna'nın istikrara kavuşması için tüm ülkelerin işbirliği yapması gerektiğini kaydetti.

Kiev'deki yeni yönetim, Ukrayna'nın Rusça konuşulan bölgelerinin artan muhalefetiyle karşı karşıya.

Devrik Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in destekçisi Rusya, diğer ülkeleri Ukrayna üzerinden "tek taraflı avantaj" elde etmeye çalışmamaları konusunda uyardı.

Bununla birlikte Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna'nın içişlerine müdahale etmeyeceklerini söyledi.

Ukrayna bayrağı yerine Rus bayrağı çekildi

Kerry, Washington'da İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ile Ukrayna'daki gelişmeleri görüştü.

Kerry görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "Demokratik bir gelecek isteyen Ukrayna halkının çabalarının desteklenmesi gerektiği konusunda hemfikiriz" dedi.

Telif hakkı n

John Kerry şöyle devam etti:

"Bu bir tarafın kazanacağı bir oyun değil. Batı, Doğu'ya karşı da değil. Bu Rusya ya da Amerika Birlerşik Devletleri de değil. Aslolan Ukrayna ve Ukrayna halkının gelecek için seçimini yapması. Bu sürecin barışçıl olması için biz Rusya ve diğer ülkelerle birlikte çalışmak istiyoruz" dedi.

Salı günü Ukrayna'nın geçici Cumhurbaşkanı Oleksander Turçenov, Yanukoviç'in devrilmesinden sonra ciddi bir ayrılıkçılık tehdidi olduğunu söylemişti.

Parlamento'da konuşan Turçenov, adli kolluk güçleriyle etnik Rusların yoğun olarak yaşadığı bölgelerdeki ayrılıkçılık riskini ele alacaklarını belirtmişti.

Kırım ve Doğu'daki etnik Ruslar, geçici yönetimi Cumhurbaşkanı Yanukoviç'in Meclis tarafından azlini klınayan gösteriler yapıyor.

Kırım'da liman kenti Sivastopol'da bir resmi binadaki Ukrayna bayrağı indirilerek yerine Rus bayrağı çekildi.

Bu arada, Parlamento, birlik hükümetini kurulmasını Perşembe'ye erteledi.

Turçenov, görüşmelerin tamamlanmaması nedeniyle bu kararın alındığını söyledi:

Cuamrtesi günü Kiev'den kaçan Yanukoviç'in nerede olduğu bilinmiyor.

İlgili haberler