Çinli general: Hava kirliliği ABD'nin lazer silahına en iyi kalkan

Telif hakkı AFP

Çinli bir general, ülkede hava kirliliğinin yarattığı sisin ABD’nin lazer silahlarına karşı en iyi savunma olduğunu söyledi.

South China Morning Post gazetesinin ülkenin resmi televizyon kanalı CCTV’ye dayandırdığı habere göre Çin Halk Kurtuluş Ordusu Generali Zhang Zhaozhong, “Lazer silahlar hava kirliliğinden oluşan sisten çok korkar” dedi.

Zhaozhong, “Sisin olmadığı hava şartlarında bir lazer silahı 10 kilometre menzilden ateşlenebilir. Sis olduğunda ise menzil 1 kilometreye düşer. Bu tip silah üretmenin ne anlamı var ki?” diye konuştu.

General Zhang’ın yorumları sosyal medyada da eleştiri oklarının hedefi oldu. Fakat General, ifadelerinin bağlamın dışında değerlendirildiğini ve hava kirliliğinden oluşan sisi savunmadığını söyledi.

General Zhang’ın yorumları, ABD Savunma Bakanlığı’nın USS Ponce savaş gemisine ilk lazer silahı yüklemeye hazırlandığı bir döneme denk geldi.

Çin medyasında hava kirliliğinin iyi yanları olduğuna dair başka haberler de yer alıyor.

The Global Times gazetesi, hava kirliliğinden oluşan yoğun sisin füze saldırılarına engel olabileceğini ve yabancı ülkelerin keşif uçuşlarını da zora sokabileceğini belirtti. Resmi haber ajansı Şinhua da “Hava kirliliğinin beş şaşırtıcı kazancı” başlıklı bir haber yayımladı.

İlgili haberler