Ukrayna'daki değişim Kırım'ı geriyor

Telif hakkı Reuters

Ukrayna'nın Kırım bölgesinde Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in devrilmesini izleyen gerginlik tırmanıyor.

Bölgenin yönetim merkezi Simferopol'deki parlamentonun önünde karşıt grupların gösterileri sırasında bir kişi muhtemelen kalp krizi geçirerek öldü.

Kırım'ın statüsü konusunun gündeme geleceği söylenen oturum nedeniyle bölge parlamentosunun önünde düzenlenen Rusya yanlısı gösteriye katılanlarla, Kırım Tatarları'nın gösterisi arasında polis kordonu oluşturuldu.

Gösteride Kırım Tatarları "Yaşasın Ukrayna" diye bağırırken, Rusya yanlıları ise "Yaşasın Rusya" sloganı attı.

Ancak daha sonra Kırım parlamentosunun başkanı Volodimir Konstantinov, şu anda Ukrayna'dan özerk olan Kırım'ın statüsünün ya da ayrılma ihtimalinin meclis gündeminde olmadığını söyledi.

Konstantinov medyada yer verilen bu konudaki haberleri "provokasyon" diye niteledi.

Rus kökenli nüfusun çoğunlukta olduğu Kırım, 1954 yılında Rusya'dan, Sovyetler Birliği çatısı altındaki Ukrayna yönetimine geçmişti.

Nüfusun kalan kısmını oluşturan Ukraynalılar ile Müslüman Tatarlar bölgenin yeniden Rusya'ya geçmesi ihtimaline karşı ittifak içindeler.

Tatarların Rusya'ya soğukluğu, İkinci Dünya Savaşı döneminde Sovyetler Birliği lideri Stalin tarafından Nazilerle işbirliği yaptıkları gerekçesiyle on binlercesinin anayurtlarından sürülmesine dayanıyor.

1990'larda geri dönebilen Tatarlar şu anda bölge nüfusunun yalnızca yüzde 12'sini oluşturuyor.

Rus donanma üssünün kaderi

Kiev'deki yönetim değişiklikliği, devrik Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in 2042 yılına kadar Rusya donanmasına kiraladığı Sivastopol deniz üssünün durumunun yeniden sorgulanmasını da beraberinde getirdi.

Birçok uzman yeni liderliğin Rusya donanmasını çekilmeye zorlama yoluna gitmeyeceğini çünkü bunun hem Ukrayna'nın uluslararası istikrarını hem de Rusya ile zaten hassaslaşan ilişkilerini daha da bozacağını düşünüyor.

Üç eski Ukrayna Cumhurbaşkanı; Leonid Kravçuk, Leonik Kuçma ve Viktor Yuşenko ortak bir açıklama ile "Rusya'nın Kırım'ın işlerine karışması" diye niteledikleri gelişmeleri kınadılar.

Rusya, 1994 yılında imzalanan bir protokol ile Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saygılı olacağını taahhüt etmişti.

Ukrayna'nın Geçici Cumhurbaşkanı Oleksandır Turçinov da Yanukoviç'in devrilmesinin ardından ülkenin ciddi bir 'ayrılıkçılık' tehdidiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

AB ülkelerinin çoğu Ukrayna'da yönetimin el değiştirmesini desteklerken, Rusya muhalefetin iktidarı demokratik olmayan yollardan, şiddet kullanılarak ele geçirdiğini söylüyor.

İlgili haberler