Ukrayna krizi: Moskova'ya 'müdahale' uyarısı

Telif hakkı AP

Ukrayna’da Cumhurbaşkanı Vekili Oleksandır Turçinov, Rusya’yı Kırım’da olası ‘askeri saldırı’ hazırlığına karşı uyardı.

Turçinov, Rusya’nın Karadeniz’deki filosuna bağlı askerlerin Sivastopol’daki donanma üssünden dışarı çıkmamaları gerektiğini söyledi.

Ukrayna’nın uyarısı, Rusların çoğunlukta yaşadığı Kırım’daki kamu binalarının silahlı kişiler tarafından ele geçirilmesinin ardından geldi.

Bu arada Ukrayna Parlamentosu daha fazla özerklik için referandum düzenlemek istediğini açıkladı.

Kırım'daki BBC Muhabiri Mark Lowen bu duyurunun başkent Kiev'deki yeni lider kadrosuna bir meydan okuma olduğunu söylüyor.

Parlamentoda bugün yapılan oylamayla başbakanlığa getirilen Arseniy Yatsenyuk BBC'ye yaptığı açıklamada, "Rus ortaklarımızdan mükellefiyetlerine uymasını istiyoruz, Rusya'nın Ukrayna'nın içişlerine asla karışmayacağına ve ülkeyi bölecek adımlardan kaçınacağına inanıyoruz" dedi.

Yatsenyuk geçen hafta hapisten çıkan eski Başbakan Yulia Timoşenko'nun yakın müttefiklerinden.

Ukraynalı liderlerden gelen bu uyarıları Rus Ordusu'nun askeri tatbikatının ikinci gününde geldi.

Rus Savunma Bakanlığı "Savaş uçakları sınır bölgelerinde sürekli devriye geziyor" açıklaması yaptı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus ordusunun orta ve batı Rusya’da muhabereye hazır olup olmadığının denetlenmesi için Çarşamba günü hava tatbikatı talimatı vermişti. Uzmanlar, bugün havalanan savaş uçaklarının bu tatbikatın parçası olduğu görüşünde.

NATO: Kaygılıyız

Rusya ve Batı arasındaki gerginlik artarken, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen "Kırım'daki gelişmelerden kaygı duyduğunu" söyledi ve Moskova'ya "gerilimi arttıracak adımlardan kaçınması" çağrısında bulundu.

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel da Rusya'ya "çok hassas bir dönemde yanlış anlaşılabilecek ya da yanlış hesaplamalara neden olabilecek adımlardan kaçınması" çağrısı yaptı.

Bu arada Uluslararası Para Fonu IMF yeni Ukrayna hükümetine nasıl destek olabileceklerini değerlendirmek için haftaya ülkeye bir heyet yollayacaklarını duyurdu.

Öte yandan devrik Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç de, iktidardan düştükten sonra ilk açıklamasını bugün yaptı.

Telif hakkı Reuters

Yanukoviç'e Rus "koruması"

Yanukoviç, Rus haber ajanslarına verdiği demeçte Rusya’dan kişisel güvenliğini garanti altına almalarını talep ettiğini ve kendisini hala Ukrayna’nın meşru cumhurbaşkanı olarak değerlendirdiğini söyledi.

Resmi Itar-Tass Haber Ajansı resmi bir kaynağa dayandırdığı haberinde Yanukoviç'e Rusya tarafından "koruma" verileceğini duyurdu, ancak bu haber resmen doğrulanmadı.

Bölgedeki BBC Muhabiri Mark Lowen Simferepol'de kamu binalarının ele geçirilmesinin Kırım'da yaşanan gerilimin bir başka göstergesi olduğunu söyledi.

Bölgenin başkenti Simferopol’de ele geçirilen binalara kimliği belirsiz kişiler tarafından Rus bayrağı çekildi.

Görgü tanığı Leonid Kazanov binalara giren kişilere kim olduklarını sorduğunda, adının sadece Andrey olduğunu söyleyen birinin "Biz Rusyayız" yanıtını verdiğini belirtti.

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov "kan dökülmesini önlemek" için binaların kordon altına alındığını belirtti.Avakov ayrıca olayın "provokatörlerin" işi olduğunu savundu.

"Kırım Rusyadır" pankartı

Avakov Facebook sayfasında yaptığı açıklamada, "Aşırılık yanlılarına karşı ve durumun şehrin merkezinde bir silahlı çatışmaya dönüşmemesi için önlemler alındı" dedi.

Silahlı kişiler henüz bir talepte bulunmadı, ancak "Kırım Rusyadır" yazılı bir pankart açtı.

Yanukoviç'in devrilmesinden bu yana Kırım'da gerilim artıyor.

Dün de Simferepol'de Rusya yanlıları ve yeni Ukrayna hükümetini destekleyenler arasında çatışma çıkmıştı.

Ruslar'ın çoğunlukta olduğu Kırım 1954'te Rusya'dan Ukrayna'ya geçirilmişti.

Bölgedeki Ukrayna kökenliler ve Rusya'ya düşmanlıkları Stalin'in İkinci Dünya Savaşı sırasındaki sürgünlere uzanan Müslüman Tatarlar Moskova'ya geri dönüş için atılacak her türlü adımı engellemek için koalisyon oluşturdu.

Rusya, ABD, İngiltere ve Fransa 1994'te Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü onaylayan bir anlaşma imzalamıştı.

İlgili haberler