Eski bakan oğulları ve Rıza Sarraf'a tahliye

Telif hakkı AFP

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında tutuklanan eski bakan çocukları Barış Güler ve Kaan Çağlayan’la, Rıza Sarraf (Reza Zarrab) da aralarında bulunduğu beş kişi hakkında tahliye kararı verildi.

Mahkeme, atılı suçların şüpheliler lehine değişme ihtimali, delillerin toplandıkları, sabit ikametgah ve konumları gereği kaçma ve delilleri karartma ihtimali bulunmadığından ayrı ayrı tahliyelerine karar verdi.

Beş şüpheli hakkında yurtdışına çıkış yasağı konuldu ve kamu davası açılıp savunmaları tespit edilene kadar ikametgahlarına en yakın karakola her cuma günü mesai saatleri içinde giderek imza atmalarına karar verildi.

Tahliye kararı verilen diğer iki kişi Hikmet Tuner, Özgür Özdemir.

Böylece operasyon kapsamında tutuklu yargılanan kimse kalmadı.

Hikmet Tuner, Özgür Özdemir, Barış Güler, Kaan Çağlayan 'rüşvet almaya ve vermeye aracılık etmek', Rıza Sarraf ise 'rüşvet vermek ve suç işlemek amacıyla örgüt kurmak' suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tahliye kararıyla ilgili "Adalet yerini buldu" yorumunu yaptı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tahliye kararıyla ilgili, "Yargının kararıdır. Tutuklama ve tahliye kararları mahkemelerin takdirinde olan bir konudur. Soruşturma devam ettiği için şu aşamada birşey söylemem uygun olmaz" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise "Daha önce tahliye edileceklerini söylemiştik. Şimdi yolsuzluk dosyalarını kapatmaya çalışıyorlar" yorumunu yaptı.

Sosyal medyada tartışma yarattı

Operasyonun yapıldığı dönemdeki Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve İçişleri Bakanı Muammer Güler, oğullarının tutuklanmasının ardından görevlerinden istifa etmişlerdi.

Bu arada tahliye kararı sosyal medyada da tartışma yarattı.

Twitter, Facebook gibi sosyal medya platformlarında bir bölüm kullanıcı kararın yolsuzlukların üstünün örtülmesi anlamına geldiğini belirtip eleştirdi ve 'sıfırladılar' tarifini kullandı.

Hükümeti savunan kesimlerse yolsuzluk iddialarının iftira olduğunun ortaya çıktığı yönünde yorumlar yapıyor.