Birmanya'dan Arakan'da sağlık yardımına kısıtlama

Telif hakkı Reuters

Birmanya hükümeti, şiddet olaylarının yaşandığı Arakan Eyaleti'nde (Rakhine), uluslararası yardım örgütü Sınır Tanımayan Doktorlar'ın (MSF) faaliyetlerini durdurdu.

Bir hükümet sözcüsü MSF'nin Arakanlı Müslümanlardan yana taraf tutarak faaliyet gösterdiğini öne sürdü.

BBC'nin Yangon'da bulunan muhabiri Jonah Fisher'in aktardığına göre MSF, Arakan bölgesinde en büyük sağlık hizmeti sağlayıcısı gruplardan biri.

Örgüt, bölgede Budistlerle Müslümanlar arasındaki son şiddet olayları sonucu yaşadıkları yerlerden ayrılan on binlerce kişiye acil yardım hizmeti sunuyor.

MSF ayrıca kapsamlı olarak HIV ve sıtmayla ilgili programlar da yürütüyor.

2012'den bu yana şiddet olayları yaşanıyor

Birmanya'nın batısında bulunan Arakan -veya resmi adıyla Rakhine- Eyaleti'nde Temmuz 2012'den bu yana Arakan Müslümanlarını hedef alan çeşitli şiddet olayları yaşandı.

BM'nin açıklamasına göre son olarak 9 Ocak'ta Du Char Yan Tan köyünde 8 Arakan Müslümümanının saldırıya uğradığı belirtildi.

Telif hakkı AP

Bir polis memuru 13 Ocak'ta aynı köyde Arakan Müslümanları tarafından öldürüldü.

BM'nin açıklamasında bu olayın, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu en az 40 Arakan Müslümanı'nın, yerel güvenlik güçleri ve bölge sakinleri tarafından öldürülmesini tetiklediği belirtiliyor.

Arakan'da kentinde 2012'de Budist ve Müslüman toplulukları arasında yaşanan şiddetli çatışmalarda en az 20 kişi tıklayın öldürülmüştü.

Olayların yaşadıkları yerlerden ayrılan Arakanlı Müslümanların birçoğu halen kamplarda yaşıyor.

İlgili haberler