İspanya'nın Afrika'daki toprağına göçmen akını

İspanya toprağı Melilla'daki Afrikalı göçmenler Telif hakkı Reuters

Kuzey Afrika'da İspanya'ya ait Melilla bölgesi, son yılların en büyük göçmen akınlarından birine sahne oldu. Afrikalı 200'den fazla göçmen altı metre yüksekliğindeki tel örgüyü aşarak Melilla'ya, dolayısıyla İspanya'ya ve Avrupa Birliği'ne (AB) girdi.

Cuma sabahı yerel saat ile altıda tel örgüyü geçenlerden bazıları yaralandı. Yetkililer ise İspanya-Fas sınırındaki Ben-Enzar geçiş noktasındaki göçmenlerin polise taşlar, sopalar ve şişeler attığını söyledi.

Göçmenlerin çoğunun Kamerun ve Gine'den geldiği söyleniyor. İspanyol El Pais gazetesi, göçmenlerin coşkuyla şarkılar söyleyerek Melilla'daki göçmen kabul merkezine girdiklerini bildirdi.

Yine de göçmenlerin çoğunun sınırdışı edilmeleri bekleniyor. Zira Melilla'daki göçmen merkezinde kapasitesinden fazla sayıda göçmen bulunuyor. Merkezi yöneten Carlos Montero 480 kişi için inşa edilen tesiste halen 1300 kişiyi barındırdıklarını söyledi.

Melilla ile İspanya'nın Kuzey Afrika'daki diğer toprağı Ceuta, şubat ayında yine bazı göçmen akınlarına sahne olmuştu.

Her yıl Fas üzerinden Akdeniz kıyısındaki Melilla ve Ceuta bölgelerine giren binlerce göçmen İspanya'ya girmeye çalışıyor.

6 Şubat'ta deniz yoluyla Ceuta'ya girmeye çalışan göçmenleri taşıyan tekne batmış, en az 15 kişi hayatını kaybetmişti.

İlgili haberler