Uganda: Eşcinsel karşıtı yasaya Dünya Bankası tepkisi

Telif hakkı AP

Uganda'da yürürlüğe giren eşçinsellik karşıtı yasa nedeniyle Dünya Bankası bu ülkeye verilecek 90 milyon dolarlık borcu askıya aldı.

Dünya Bankası yetkilileri, verilecek borçla desteklenecek projenin yeni çıkan yasadan olumsuz etkilenmeyeceğine dair garanti talep ediyor.

Desteklenmesi planlanan projelerin çoğu sağlık alanıyla ilgili.

Yeni çıkan yasa, "ağır homoseksüellik" için ömür boyu hapis cezası öngörürken, eşcinselliğin "teşvik edilmesini" de suç sayıyor.

Nazi ve apartheid dönemi benzetmesi

LBGT bireylere yönelik baskının artacağından endişe eden Batı ülkeleri yasaya tepki gösterirken, bağışçı ülkeler Danimarka ve Norveç, Uganda'ya gidecek yardımları askıya almıştı.

ABD Başkanı John Kerry ve Nobel Barış Ödülü sahibi Güney Afrikalı din adamı Desmond Tutu yeni yasayı, Nazi dönemindeki Almanya'da ve ırkçı apartheid rejiminin hüküm sürdüğü Güney Afrika'daki uygulamalar benzetti.

Dünya Bankası sözcüsü ise şöyle dedi: "Gelişim hedeflerinin yeni yasanın yürürlüğe girmesinden olumsuz etkilenmeyeceğinde emin olabilmek için projeyi gözden geçirmek amacıyla askya aldık."

2010 yılında başlatılan proje; anne ve çocuk sağlığı ile aile planlaması alanlarında destek sağlanmasını içeriyor.

Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim, Washington Post gazetesinde yayımlanan makalesinde, cinsel hakların kısıtlanmasının uluslararası şirketlerin Uganda'ya yatırım yapabilecek uluslararası şirketleri caydırabileceği uyarısında bulunmuştu.

Ayrıca, Dünya Bankası'nın gey ve lezbiyen çalışanlarının ayrımcılığa maruz kalma ihtimalini değerlendirildiği açıklandı.

Aksi yöndeki bütün uluslararası çağrılara rağmen yasayı onaylayan Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni'nin bu tavrı Ugandalı yetkililerce, "ulusal egemenliğin göstergesi" olarak yorumlanmıştı.

İlgili haberler