Ukrayna krizi: Kırım havalimanlarında 'Rus işgali'

Ukrayna'nın özerk Kırım bölgesinin yönetim merkezi Simferopol havalimanı kimisi Rus askeri üniformalı silahlı kişilerin kontrolünde.

Rus donanma üssünün bulunduğu Sivastopol'deki havalimanının da kuşatıldığı bildiriliyor.

Ukrayna hükümeti Rusya'yı havalimanlarını işgal etmekle suçladı ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni ülkedeki gelişmeleri izlemeye çağırdı.

Rusya donanmasından yapılan açıklamalarda güçlerinin havalimanlarını "işgal" etmediği ama üsler çevresindeki güvenlik tedbirlerinin artırıldığı söyleniyor.

ABD'den iki tarafı da itidale ve provokasyondan kaçınmaya çağıran bir açıklama geldi.

Telif hakkı Reuters

Rusya yanlısı silahlı kişiler dün Kırım'daki yerel parlamentoyu kontrol altına almıştı.

Kırım, Ukrayna'da Rusça konuşanların çoğunlukta olduğu tek bölge.

Kırım'da bunlar olurken Kiev'de muhaliflerin devlet kurumlarını ele geçirmesi üzerine başkenti terk eden Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç Rusya'da.

'Silahlı işgal'

BBC'nin Simferopol'deki muhabiri Daniel Sandford, havalimanında terminaller değil ama kontrol kulesinin bulunduğu eski binanın silahlı kişiler tarafından işgal edildiğini anlatıyor.

Sandford, "Gece kamyonlarla geldiler. Üzerinde hiç bir işaret bulunmayan askeri üniformaları miğferleri ve hücum yelekleri var, ama hepsi aynı değil.

Ukrayna ordusuna mensup olmadıkları kesin. Rusya yanlısı milis veya Rus askeri olabilirler. Kim olduklarını söylemek istemiyorlar ama kameralara görünmek istemeyen Rusya yanlısı eylemciler tarafından destekleniyorlar.

Havaalanında uçuşlar normal seyrinde devam ediyor.

Telif hakkı Reuters

Vladimir adlı bir kişi Reuters'e, "Kırım Halk Milisleri ile birlikteyim. Bizler basit insanlarız, gönüllüleriz" dedi ama silahlı kişilerin nereden geldiğini bilmediğini söyledi. Vladimir, havalimanında normal düzeni sağlamak için gönüllü olduğunu sözlerine ekledi.

Rusya donanmasının Ukrayna ile yaptığı kira anlaşmasıyla üslendiği Sivastopol'da da havalimanında da durum aynı.

BBC muhabiri Christian Fraser Sivastopol'dan geçtiği tweete Belbek havaalanı çevresindeki askeri kuşatmadan bir fotoğraf da ekleyerek "Kamyondakiler kim?" diye sordu.

Sivastopol Belbek havalimanında gece vardiyası sorumlusu Anatoliy, Reçenko, Ukrayna haber ajansına, çevrede gördüğü 300 kişilik silahlı gücün Rus askerleri olduğunu düşündüğünü söyledi.

Sivastopol havalimanı hava trafiğine kapanmış bulunuyor.

Rusya'nın Karadeniz donanmasının bir sözcüsü Rus Interfax haber ajansına Sivastopol havalimanının kuşatılmadığını ama Kırım'daki üslerin çevresindeki güvenlik önlemlerinin artırıldığını söyledi.

Ukrayna'nın geçici İçişleri Bakanı Arsen Avakov, silahlı kişilerin "Ruslar" olduğunu söyleyerek, bunun bir "silahlı işgal" anlamına geldiğini kaydetti.

Parlamentonun işgali

Kırım parlamentosuna dün baskın düzenleyen bir grup çatıya Rus bayrağı asmıştı.

Parlamentodan daha sonra yapılan açıklamada, bölgenin özerkliğinin geliştirilmesi için 25 Mayıs'ta referandum yapılacağı duyuruldu.

Rusya'nın Ukrayna sınırına yakın bölgelerde askeri tatbikat düzenlemesi, Ukrayna ile gerginliğin artmasının işareti olarak yorumlanıyor.

ABD Başkanı John Kerry dün yaptığı açıklamada taraflara "her türlü provokasyondan kaçınmaları" çağrısı yapmıştı.

Kerry, görüştüğü Rus mevkidaşı Sergei Lavrov'un, Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saygı duyduklarını söylediğini aktardı.

Kırım bölgesi 1954 yılında Sovyet Rusya tarafından Ukrayna'ya verilmişti. O dönemde Ukrayna da Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin parçasıydı.

Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından Ukrayna'nın toprak bütünlüğü 1994 yılında Rusya, ABD, İngiltere ve Fransa tarafından garanti altına alındı.

Kırım'da Rusça konuşanların çoğunlukta olmasına karşın, Ukraynalıların çoğunluğu ve Kırım Türkleri, Moskova yönetimine karşı soğuk hislere sahip.

Ukraynalıların çoğu, 1932-33 yıllarında yüz binlerce kişinin öldüğü ve Holodomor olarak adlandırılan kıtlık olayından Sovyet Rusya yönetimini sorumlu tutuyor.

Kırım Türklerinde ise bazı Türk-Tatar liderlerin İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerle işbirliği yaptığı gerekçesiyle yüz binlercesinin Orta Asya'ya sürülmesinin acıları unutulmuş değil. 1990'larda geri dönüş hakkı elde etmelerine rağmen Kırım Türkleri özerk bölgede nüfusun sadece yaklaşık yüzde 12'sini oluşturuyor.

İlgili haberler