Pakistan'da mahkeme binasına saldırı: 11 ölü

Telif hakkı Reuters

Pakistan'ın başkenti İslamabad'da bir mahkeme binasına düzenlenen saldırıda en az 11 kişi öldü, 24 kişi de yaralandı. Ölenler arasında bir yargıç ile bazı avukatların da olduğu bildiriliyor.

Yetkililer, önce silahlı kişilerin binaya girip çevreye ateş açtığını, daha sonra da en az iki intihar eylemcisinin üzerlerindeki patlayıcıları ateşlediğini söyledi.

Saldırıyı şu ana kadar üstlenen olmadı. Pakistan Talibanı'nın saldırı ile ilgisi olmadığını açıkladığı yönünde haberler geliyor.

İslamabad'daki BBC muhabiri İlyas Han ise Pakistan'da farklı gündemleri olan bağımsız militan gruplar olduğunu ve bu gruplardan bazılarının barış sürecine karşı olduklarını aktardı.

Saldırı sonrası mahkeme binasının çevresi kordon altına alındı. Civardaki okullar da tahliye edildi.

Saldırının kentte birçok kişide şok etkisi yarattığı belirtiliyor. Zira İslamabad altı yıldır böylesi bir saldırıya sahne olmamıştı.

Kentte 2008 yılında ise Marriott oteline düzenlenen saldırıda 40 kişi ölmüştü.

Taliban ateşkes ilan etmişti

Ülkede hafta sonu, barış sürecindeki tıkanlıklığın aşılması yolunda önemli adımlar atılmıştı.

Pakistan Talibanı bir ay ateşkes ilan etmiş, hükümet de militanlara karşı hava saldırılarını askıya alacağını duyurmuştu.

Taliban ve hükümet arasındaki görüşmeler geçen ay Taliban ile bağlantılı militanların ellerindeki 23 askeri öldürdüklerini açıklamasından sonra durmuştu.

Pakistan ordusu daha sonra ülkenin kuzeydoğusundaki Taliban hedeflerine saldırılar düzenlemişti.

İlgili haberler