Rusya'dan Ukrayna güçlerine 'ültimatom'

Telif hakkı AFP

Rusya'nın Kırım'daki Ukrayna güçlerine, teslim olmaları için salı sabahı TSİ 05.00'e dek ültimatom verdiği bildiriliyor.

Rus Interfax ajansının haberine göre, ültimatom ülkenin Karadeniz filosundan geldi, filo Komutanı Aleksandr Vitko teslim olmamaları halinde Kırım'daki Ukrayna güçlerine saldıracaklarını söyledi.

Interfax haberini, Ukrayna Savunma Bakanlığı'ndan bir kaynağa dayandırdı. Bakanlıktan ve filodan ise şu ana kadar haberle ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

Rus donanmasının Karadeniz Filosu, Kırım'daki Sivastopol Limanı'nı üs olarak kullanıyor.

Sivastapol'daki BBC muhabiri Mark Lowen ise Kırım'ın fiili olarak Rus ordusunun kontrolünde olduğunu aktardı.

Lowen Ukrayna'nın bölgedeki iki ana askeri üssünün sarılmış olduğunu, havaalanı gibi kilit yerlerin işgal edildiğini, Rus birliklerinin sayıca Ukrayna askerlerinden fazla olduğunu ve Kırım'a giden yolların kesildiğini söyledi.

Lavrov: Rus askerleri Kırım'da kalıcı

Telif hakkı AP

Rusya son olarak askerlerinin ülkenin çıkarlarını ve vatandaşlarını korumak için Ukrayna'daki siyasi durum normalleşene dek ülkede kalacağını açıklamıştı.

Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Rusya'nın "aşırı milliyetçi tehditlere karşı insan haklarını savunduğunu" söylemişti.

Rusya Parlamentosu, Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in geçen hafta devrilmesinin ardından cumartesi günü Ukrayna'ya asker sevki için Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yetki vermişti.

Dışişleri Bakanı Lavrov, Ukrayna'da yönetimi elinde bulunduranların zaferlerini insan hakları ve azınlıkların özgürlüklerine saldırmak için kullandıklarını söyledi. Lavrov bu ülkede aşırı milliyetçilerin Rusların çıkarlarını ve Rusça konuşan nüfusun haklarını tehdit ettiklerini belirtti.

Kremlin, Rusya yanlısı Yanukoviç'in görevi bırakmak zorunda kalmasının ardından Ukrayna'daki yeni yönetimi tanımamıştı.

G7'den kınama

Telif hakkı n

Bu arada G8'deki ortakları, Rusya'yı Ukrayna topraklarındaki askeri hareketliliği nedeniyle kınadı. G7 ülkelerinin Beyaz Saray tarafından yayınlanan mesajında Rusya'nın, Ukrayna'nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü açıkça ihlal ettiği belirtildi.

Yedi ülke (ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve Kanada) haziran ayında Soçi'de yapılması planlanan G8 Zirvesi'nin hazırlıklarını da askıya aldı.

Ayrıca G7 maliye bakanları Ukrayna'ya güçlü mali destek sağlama sözü de verdi.

Ukrayna ordusundan seferberlik

Ukrayna'daki geçici hükümet ise Rusya'yı ülkelerine karşı "savaş ilan etmekle" suçladı ve askeri güçlerine harekete geçme emri verdi. Ukrayna ordusu da Rusya'nın Kırım'a askeri yığınak yapması üzerine tam seferberlik ilan etti.

Başbakan Arseniy Yatsenyuk, Ukrayna'nın "felaketin eşiğinde" olduğunu söyledi.

Bu arada Ukrayna'nın yeni atanan Donanma Komutanı, Kiev hükümetine sırtını dönerek, Kırım'da oluşturulan Rusya destekli yönetimin safına geçti.

Tümamiral Denys Berezovsky, "Rusya işgali" endişesiyle teyakkuza geçen Ukrayna hükümeti tarafından cumartesi günü donanmanın başına getirilmişti.

İlgili haberler