Venezuela: Karnaval mevsimine rağmen protestolar sürüyor

Telif hakkı AP

Venezuela'da binlerce muhalif gösterici başkent Karakas caddelerinde hükümete karşı protesto yürüyüşü düzenledi.

Yürüyüş sonunda, muhaliflerin güçlü olduğu Chacao ve Altamira bölgelerinde eylemciler polisle çatıştı.

Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, geleneksel karnaval tatilini bu hafta sonuna kadar uzatarak halkin dinlenmesini ve barışı kutlamasını istedi.

Son üç hafta içinde düzenlenen protestolarda en az 17 kişinin öldüğü bildirildi.

Muhalefet liderleri ise insanların geleneksel olarak sahil kasabalarında tatile gittikleri karnaval mevsimini gözardı ederek protestolara devam etmelerini istedi.

Muhalefet, aralarında muhalif liderlerden biri olan Leopoldo Lopez de dahil olmak üzere geçen ay tutuklanan onlarca göstericinin serbest bırakılmasını talep ediyor.

Muhalefet, ülkedeki yüksek enflasyon, suç oranı ve bazı temel tüketim maddelerinin kıtlığından Maduro ve önceli Hugo Chavez'in sol politikalarını sorumlu tutuyor.

Cumhurbaşkanı Maduro ise muhalefeti sağcı bir darbenin parçası olarak şiddet içeren protestoları teşvik etmekle suçluyor.

Telif hakkı Reuters

Uzatılan geleneksel karnaval mevsimini halkın kucaklaması çağrısı yapan Maduro, "Mutluluk, hırçınlaştırılmışları zaptedecektir. Venezuela halkı kazandı çünkü mutluluk ve barış galip geldi" dedi.

Fakat muhalefet hükümetin protestoların ivmesini zayıflatmayı amaçladığını söylüyor.

Göstericilerden Carlos Eduardo Vega AP haber ajansına yaptığı açıklamada "Burada kimse yorgun değil, hükümet düşene kadar mücadeleye devam edeceğiz" dedi.

Başkentin doğusunda muhalefetin güçlü olduğu bölgelerde polisle göstericiler arasındaki çatışmalar sırasında tutuklanan 41 kişi dün serbest bırakıldı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry geçen hafta yaptığı açıklamada, Venezuela'daki siyasi kriz için bir arabulucu stratejisi geliştirmek amacıyla Kolombiya ve diğer ülkelerle çalıştıklarını ifade etti.

Kerry, yardım olmadan iki tarafın anlaşmaya varmasının "çok zor" olacağını söyledi.

Venezuela'da Nisan ayında Maduro'nun cumhurbaşkanlığına seçilmesinin ardından siyasi bölünme derinleşti. Maduro, 14 yıl cumhurbaşkanlığı yapan ve geçen yıl kanserden ölen Hugo Chavez'in yerine geçmişti.

Seçimi az bir farkla kaybeden Henrique Capriles, hükümeti seçimde hile yapmakla suçlamıştı.

İlgili haberler