İddia: Önce şiirini yazdı, sonra polisi öldürdü

Telif hakkı v

İngiltere'nin başkenti Londra'da yaklaşık 30 yıl önce yaşanan sokak çatışmaları sırasında bir polisi öldürmekle suçlanan şüphelinin, daha önce hapisteyken polis öldürmekle ilgili bir şiir yazdığı iddia edildi.

Savcılık makamı şiirin polis memuru Keith Blakelock'u öldürmekle suçlanan Nicholas Jacobs'ın hücresinde bulunduğunu belirtti.

Savcı ayrıca, bir çetenin Broadwater Farm isyanı olarak bilinen olaylar sırasında çeşitli silahlar ve molotof kokteylleri depoladığını savundu.

45 yaşındaki Jacobs 1985'te Tottenham semtindeki Broadwater Farm sosyal konutlarında yaşanan olayda Blakelock'u öldürdüğü suçlamasını reddediyor.

Londra'daki ağır ceza mahkemesi Old Bailey'de görülen davada Savcı Richard Whittam şiirin olaylardan önce bir kavgaya karıştığı için hapis yatan Blakelock'un hücresinde bulunduğunu söyledi. Şiirde, "Polis memuru öldürmeye niyetimiz var" ve "Polisi kesip, parçalamak istiyoruz" gibi ifadelerin yer aldığı belirtildi.

İtfaiyecileri koruma görevi

Şiirin, "Parmağını keseriz, bacağını keseriz, öldürdüğümüzde Tanrım çok daha iyi hissederiz" diye devam ettiği kaydedildi.

Savcılık bir tanığa göre olaylar sırasında saldırı işareti vermek için ıslık çalındığını savundu.

Aynı tanığın Blakelock'un etrafını saran kalabalığın ellerinde bıçaklar ve sopalar bulunduğunu söylediği vurgulandı.

6 Ekim 1985 gecesi yaşanan olayda Blakelock bir grup üniformalı polisle birlikte alevlerle mücadele eden itfaiyecileri korumak için olay yerine gönderilmişti.

Polis memurları çoğu bıçak ve sopalarla silahlanmış "çok büyük bir" gösterici grubuyla karşılaştı.

Diğer polis memurları kaçmayı başardı ancak Blakelock yere düştü ve saldırıya uğradı.

1987 Mart'ında üç kişi cinayetten suçlu bulunmuş, ancak karar temyizde bozulmuştu.

Broadwater Farm olayları, polisin bir şüphelinin evinde arama yaparken şüphelinin annesi Cynthia Jarret'ın kalp krizinden ölmesinden sonra çıkmıştı.