Putin: Ukrayna'da yaşananlar darbe

Telif hakkı

Rusya lideri Vladimir Putin, Ukrayna’da Viktor Yanukoviç’in devlet başkanlığından uzaklaştırılmasına neden olan olaylar ile ilgili olarak ilk kez gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Putin, Ukrayna'da "anayasaya aykırı bir şekilde darbe yapıldığını" ve "silah zoruyla yönetime el konduğunu" söyledi.

Moskova'da bir basın toplantısı düzenleyen Putin, Yanukoviç’in muhalefetin bütün taleplerini yerine getirdiğini ancak "militanların" Ukrayna'yı kaosa sürüklediğini belirtti.

Putin, "milliyetçilerin" ve "Yahudi karşıtlarının" Ukrayna'da başkent Kiev'de ve diğer şehirlerde coşkuyla dolaştıklarına dikkat çekti.

Rusya lideri, "Kiev'in Maidan (Bağımsızlık) Meydanı'nda radikal değişim isteyen insanları anlayabiliyorum. Ancak 'yasadışı bir değişim' teşvik edilemez." dedi.

Putin ayrıca Viktor Yanukoviç'in hala Ukrayna'nın meşru lideri olduğunu vurguladı.

Yanukoviç, görevden uzaklaştırılmasının ardından Rusya'ya kaçmıştı. Putin ise Yanukoviç'in siyasi bir geleceği olduğunu düşünmediğini, kendisine "insani" nedenlerle yardım ettiklerini zira aksi takdirde öldürüleceğini söyledi.

"Asker göndermeye gerek yok"

Rusya lideri basın toplantısında ayrıca Ukrayna'ya asker göndermeye gerek görmediklerini ancak bunun bir seçenek olarak ortada olduğunu söyledi.

Putin, Rusya'nın Ukrayna'daki vatandaşlarını korumak için "tüm imkanları" kullanma hakkı olduğunu belirtti.

Ukrayna'nın kendileri için sadece bir komşu değil aynı zamanda "kardeş" bir ülke olduğunu söyleyen Putin, "Nerede yaşarlarsa yaşasınlar Ukrayna vatandaşlarının eşit haklara sahip olmasını umuyorum." dedi.

Kiev yönetimi Rusya'nın son günlerde ülkenin bir parçası olan özerk Kırım bölgesine binlerce asker gönderdiğini açıklamıştı.

Rusya Deniz Kuvvetleri'nin Karadeniz Filosu'nun merkezi Kırım'daki Sivastapol Limanı.

Özellikle liman yakınlarındaki Belbek Hava Üssü ve çevresinde gerginlik sürüyor. Rus askerlerinin üsse yaklaşan 300 Ukrayna askerini durdurmak için havaya ateş açtıkları bildirilmişti.

Putin ise Kırım'daki diğer askeri üsleri kuşatan silahlı kişilerin Rus askerleri olmadıklarını söyledi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rusya'ın Kırım'daki Ukrayna güçlerine, teslim olmaları için salı sabahı TSİ 05.00'e dek süre verdiğini duyurmuştu. Rus donanması sözcüsü ise iddiayı reddetmişti.

Rusya Parlamentosu, Viktor Yanukoviç'in geçen hafta devrilmesinin ardından cumartesi günü Ukrayna'ya asker sevki için Putin'e yetki vermişti.

Kremlin, Ukrayna'daki yeni yönetimi tanımıyor.

Kerry Rusya'yı kınadı

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Rusya'yı Ukrayna'daki "saldırgan tutumu" nedeniyle kınadı. Kerry, Ukrayna'nın yeni yönetimini ise soğukkanlı tavrı nedeniyle övdü.

Kiev'de Ukrayna'nın geçici devlet başkanı Oleksander Turçenov ve başbakanı Arseniy Yatsenyuk ile görüşen Kerry, ülkenin büyük bir dönüşümden geçtiğini, ABD'nin Ukrayna halkının yanında olacağını söyledi.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen de Rusya'yı bir kez daha Ukrayna'daki faaliyetleri nedeniyle sert bir dille eleştirdi.

Rasmussen, "Uluslararası toplumun ısrarlı çağrılarına karşın, Rusya Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğü ile uluslararası yükümlülüklerini ihlal etmeyi sürdürüyor." dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un ise Madrid'de AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile bir araya gelmesi ve Ukrayna'daki son gelişmeleri ele alması bekleniyor.

Kerry ve Lavrov'un temasları öncesi açıklama yapan Putin'in danışmanlarından biri, ABD'nin Rusya'ye ekonomik yaptırımlar uygulaması halinde, Rusya'nın Amerikan bankalarına kredi borçlarını ödemeyebileceğini söyledi.

Amerikan yönetimi ise Ukrayna'ya yönelik 1 milyar dolarlık bir yardım paketi açıkladı.

İlgili haberler