Yanukoviç'in AB'deki mal varlığı donduruldu

Telif hakkı Reuters

Avrupa Birliği, Ukrayna ile ilgili olağanüstü zirve toplantısı öncesinde devrik cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in mal varlığını dondurdu.

Yanukoviç ile birlikte, devlet kaynaklarını kötüye kullandıkları ve insan hakları ihlallerinden sorumlu olduklarından kuşkulanılan eski başbakan Mykola Azarov ve hükümetin 16 üst düzey yetkilisinin de mal varlıklarının dondurulduğu açıklandı.

Mal varlıkları dondurulanlar listesinde Yanukoviç ve Azarov'un oğulları da var.

Kararda AB üyesi 28 ülkede bu kişilere ait bütün fonlar ve ekonomik kaynakların dondurulduğu belirtildi.

Ukrayna'nın yeni başbakanı Arseniy Yatsenyuk Yanukoviç'in devlet başkanlığı görevini sürdürdüğü üç yıl içinde zimmetine 37 milyon dolar geçirdiğini öne sürmüştü.

Yaptırımları konuşacaklar

Avrupa Birliği liderleri, Rusya’nın Ukrayna’nın Kırım bölgesine asker sevk etmesine nasıl güçlü bir yanıt vereceklerini kararlaştırmak için acil bir zirve gerçekleştiriyor.

Özellikle Doğu Avrupa ülkelerinin aralarında bulunduğu bazı AB ülkeleri Rusya’ya yönelik sert yaptırımlar için baskı yapıyor.

Telif hakkı AFP

Almanya’nın liderliğindeki bazı ülkelerse arabuluculuk yapılmasını öneriyor.

Brüksel’deki zirve, Paris’te Rusya ile gerçekleştirilen diplomatik temasların kayda değer bir ilerleme olmadan sonlanmasından sonra gerçekleştiriliyor.

Rusya yanlısı güçler Kırım’da fiili olarak kontrolü elinde bulunduruyor.

İki ayrı anlayış

28 üyeli AB’nin liderlerinin acil toplantısının TSİ 12.30’da başlaması bekleniyor.

BBC’nin politika editörü Nick Robinson, İngiltere Başbakanı David Cameron’ın, İsveç, Polonya ve diğer Doğu Avrupa ülkeleriyle birlikte mevkidaşlarını Rus lider Vladimir Putin’in Kırım’ın işgalinden dolayı bir bedel ödemesinin gerekliliğiyle ilgili ikna edebileceğini umduğunu söylüyor.

Bu grup sadece Rusya’yla vizesiz seyahat veya enerji alanındaki AB anlaşmalarının askıya alınması değil ayrıca bazı yaptırımların hayata geçirilmesini de talep ediyor.

Bununla birlikte Almanya liderliğindeki diğer ülkelerse tırmanan krizden çıkış için en iyi yolun arabuluculuk için bastırmak olduğunu düşünüyor.

Alman lider Angela Merkel, sert adımların Rusya ile Ukrayna arasındaki bir diyalog başlaması girişimlerinin altını oyabileceğini düşünüyor.

Telif hakkı AP

Ukrayna’daki geçici hükümetin lideri Arseniy Yatsenuk’un da Brüksel’deki zirveye katılması bekleniyor.

BBC’nin Brüksel’deki muhabiri Chris Morris, AB zirvesinin muhtemelen vize ve ticaret serbestliğiyle ilgili görüşmelerin durdurulması gibi bazı yaptırımları uygulamaya koyacağını söylüyor.

Paris’te yoğun diplomasi trafiği

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Ukrayna'daki krizi çözmek için ABD ve AB'nin kilit ülkelerinden mevkidaşlarıyla görüşmeler yaptı. Görüşmelerden sonra Lavrov, önümüzdeki günlerde görüşmelere devam etmeyi kabul ettikelerini ama herkesin olaylar nedeniyle "endişeli" olduğunu itiraf etti. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry görüşmelerin "zor" olduğunu söyledi ama üzerinde çalışmak için bazı somut fikirler olduğunu belirtti. AB daha önce Ukrayna'ya 11 milyar euro yardım önermişti. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso kredi ve hibe paketinin "Kiev'de kararlı, kapsayıcı ve reform odaklı bir hükümete yardımcı olmak için tasarlanmış" olduğunu söyledi.

ABD, Moskova’nın Ukrayna’nın Kırım bölgesine asker sevketmesini saldırgan hareket olarak tanımlarken Kremlin bu suçlamayı reddediyor.

Telif hakkı Sean Gallup Getty Images

Aralarındaki keskin ayrımlara karşın iki taraf diyaloğu tercih ettiklerinin işaretini verdi.

Moskova Kırım bölgesinde fiili olarak kontrolü elinde bulunduruyor.

Kırım’da gece boyunca gerilim devam etti ancak herhangi bir şiddet olayı meydana gelmedi.

İlgili haberler