Kırım meclisi Rusya'ya katılma kararı aldı

Telif hakkı v

Ukrayna'nın özerk Kırım Cumhuriyeti'ndeki parlamentoda yapılan oylamada resmen Rusya Federasyonu'nun bir parçası olma kararı alındı.

Parlamento, kararın 16 Mart'ta Kırım halkının oyuna sunulacağını açıkladı.

Ukrayna'nın geçici başbakanı Arseniy Yatsenyuk bu kararın anayasal dayanaktan yoksun olduğunu söyledi.

Nüfusunun çoğunluğu Rus olan olan Kırım Ukrayna'nın Moskova yanlısı Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in düşmesinden bu yana bölgedeki gerilimin odak noktası oldu.

Rusya'dan yapılan açıklamada Devlet Başkanı Vladimir Putin'in gelişmelerin farkında olduğu ama henüz bir açıklama yapmadığı kaydedildi.

Eğer Rusya Kırım'ın Rusya'ya katılma talebini kabul ederse, 16 Mart tarihinde yapılması planlanan referandumda Kırım halkına iki seçenek sunulacağı açıklandı:

  • Kırım'ın Rusya Federasyonu'nun bir parçası olarak Rusya ile birleşmesini kabul ediyor musunuz?
  • Kırım'ın Ukrayna'nın bir parçası olarak kalmasını kabul ediyor musunuz?

Ukrayna'nın yeni geçici yönetimi geçen hafta parlamento silahlı Rusların kuşatması altındayken yapılan olağanüstü oturumda yemin ederek görevi devralan yeni Kırım yönetimini tanımıyor.

AB'den mal varlığı kararı

Kırım Parlamentosu'ndaki oylama, Avrupa Birliği liderleri'nin Rusya'nın Ukrayna topraklarına asker konuşlandırmasına nasıl bir tepki vereceklerini ele aldıkları Brüksel'deki zirve sırasında yapıldı.

AB zirvesindeyse liderler Rusya'yı Ukrayna'daki müdahalesinden vazgeçmeye ikna etmek için hala diplomasiye umut bağladığını gösterdi. Acil toplanan zirveden çıkan tek somut sonuç Rus vatandaşları için vizesiz seyahat görüşmelerinin askıya alınması oldu.

Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Kremlin müzakere masasına oturmayı kabul etmediği takdirde yeni yaptırımların gündeme geleceğini belirtti.

Avrupa Birliği, Ukrayna ile ilgili olağanüstü zirve toplantısı öncesinde ise devrik cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in mal varlığını dondurdu.

Telif hakkı c

Yanukoviç ile birlikte, devlet kaynaklarını kötüye kullandıkları ve insan hakları ihlallerinden sorumlu olduklarından kuşkulanılan eski başbakan Mikola Azarov ve hükümetin 16 üst düzey yetkilisinin de mal varlıklarının dondurulduğu açıklandı.

Mal varlıkları dondurulanlar listesinde Yanukoviç ve Azarov'un oğulları da var.

Kararda AB üyesi 28 ülkede bu kişilere ait bütün fonlar ve ekonomik kaynakların dondurulduğu belirtildi.

Ukrayna'nın yeni başbakanı Arseniy Yatsenyuk Yanukoviç'in devlet başkanlığı görevini sürdürdüğü üç yıl içinde zimmetine 37 milyon dolar geçirdiğini öne sürmüştü.

Öte yandan ABD, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü ihlal eden Rusya ve Ukrayna vatandaşlarına vize yasağı uygulama kararı aldı.

ABD'den vize yasağı

ABD yönetimi bu kişilerin mal varlıklarını da donduracak.

Amerikalı yetkililer, vize yasağından kaç kişinin etkileneceği ya da yasağın öncelikle kimleri kapsayacağı hakkında ise bir açıklama yapmadı.

ABD Başkanı Barack Obama'nın imzaladığı Başkanlık Kararnamesi de, Amerikan yönetiminin gerektiğinde bazı kişilere ve kurumlara yeni yaptırımlar uygulamasına imkan veriyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise ülkesine yönelik herhangi bir yaptırımın yapıcı olmayacağını söyledi.

Lavrov'un, Ukrayna'daki krizin son bulması amacıyla Amerikalı meslektaşı John Kerry ile Roma'da yaptığı görüşmelerde ise herhangi bir ilerleme sağlanamadı.