Sarkozy-Bruni çiftinden 'tape' yasağı talebi

Telif hakkı GETTY

Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve eşi Carla Bruni, Sarkozy'nin eski danışmanının kaydettiği bazı konuşmaların kayıtlarının yayınının durdurulmasını istedi.

Nicolas Sarkozy'nin avukatları bugün Paris'te bir mahkemeye başvurarak yayın yasağına yönelik tedbir kararı alınmasını talep etti.

Patrick Buisson, Sarkozy ve Bruni ile yaptığı bazı konuşmaları ve tartışmaları, çiftin bilgisi olmaksızın kaydetmişti. Kayıtlar ise Atlantico adlı bir internet sitesinde ve haftalık mizah dergisi Le Canard Enchaine'de (Zincirlenmiş Ördek) yayımlanmıştı.

Sarkozy kayıtlarda 2012'deki cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi; seçim stratejisini, kabine değişikliğini ve kamuoyundaki imajını tartışırken duyuluyor.

Fransa eski Cumhurbaşkanı gazetecilere atfen "Havlayan köpekler" diyor, başta dönemin İçişleri Bakanı Brice Hortefeux olmak üzere birçok kabine üyesini sert bir dille eleştiriyor.

Sarkozy ile şakalaşırken duyulan Carla Bruni ise First Lady olduğundan Julianne Moore, Julia Roberts ve Sharon Stone gibi aktrislerin aksine cazip reklam anlaşmaları yapamadığını söylüyor.

Buisson'un avukatı, gerçek olduğunu doğruladığı kayıtların müvekkilince sızdırılmadığını, çalındığını söyledi.

Sarkozy'nin eski metin yazarlarından Henri Guaino ise eski cumhurbaşkanın "çok üzgün olduğunu ve ihanete uğramış" hissettiğini belirtti.

Mahkemenin Sarkozy-Bruni çiftinin başvurusunu kabul etmesi halinde, ilerde söz konusu kayıtları yayınlayanlar bir yıl hapis ve 45 bin Euro para cezasına çarptırılabilir.

Seçimi ikinci turda kaybetmişti

Nicolas Sarkozy, 2007-2012 yılları arasında Fransa Cumhurbaşkanıydı.

Sarkozy iki yıl önceki cumhurbaşkanlığı seçimini Sosyalist aday François Hollande karşısında ikinci turda kaybetmişti.

64 yaşındaki eski tarihçi ve gazeteci Buisson ise Sarkozy'nin seçim öncesi daha da sağa kaymasını sağladığı gerekçesi ile eleştiriliyordu.

Fransa'da, eski cumhurbaşkanının 2017'deki cumhurbaşkanlığı seçiminde yeniden aday olmak istediği konuşuluyordu. Medyaya sızan kayıtların ise Sarkozy'nin aktif siyasete dönme planlarını altüst edebileceği belirtiliyor.

Ülkede ay sonunda yerel seçimler yapılacak. Seçimler öncesi yapılan kamuoyu araştırmaları Cumhurbaşkanı Hollande'ın popülaritesinin çok düşük olmasına karşın, Sarkozy'nin partisi Halk Hareketi Birliği'nin (UMP) istediği sayıda belediye başkanlığı kazanmakta zorlanacağını ve ağırı sağcı Ulusal Cephe'nin yükselişte olduğunu gösteriyor.