AB liderleri Ukrayna krizi için bir araya geliyor

Telif hakkı AFP

Avrupa Birliği liderleri, Rusya’nın Ukrayna’nın Kırım bölgesine asker sevk etmesine nasıl güçlü bir yanıt vereceklerini kararlaştırmak için acil bir zirve gerçekleştiriyor.

Özellikle Doğu Avrupa ülkelerinin aralarında bulunduğu bazı AB ülkeleri Rusya’ya yönelik sert yaptırımlar için baskı yapıyor.

Almanya’nın liderliğindeki bazı ülkelerse arabuluculuk yapılmasını öneriyor.

Brüksel’deki zirve, Paris’te Rusya ile gerçekleştirilen diplomatik temasların kayda değer bir ilerleme olmadan sonlanmasından sonra gerçekleştiriliyor.

Rusya yanlısı güçler Kırım’da fiili olarak kontrolü elinde bulunduruyor.

İki ayrı anlayış

28 üyeli AB’nin liderlerinin acil toplantısının TSİ 12.30’da başlaması bekleniyor.

BBC’nin politika editörü Nick Robinson, İngiltere Başbakanı David Cameron’ın, İsveç, Polonya ve diğer Doğu Avrupa ülkeleriyle birlikte mevkidaşlarını Rus lider Vladimir Putin’in Kırım’ın işgalinden dolayı bir bedel ödemesinin gerekliliğiyle ilgili ikna edebileceğini umduğunu söylüyor.

Bu grup sadece Rusya’yla vizesiz seyahat veya enerji alanındaki AB anlaşmalarının askıya alınması değil ayrıca bazı yaptırımların hayata geçirilmesini de talep ediyor.

Bununla birlikte Almanya liderliğindeki diğer ülkelerse tırmanan krizden çıkış için en iyi yolun arabuluculuk için bastırmak olduğunu düşünüyor.

Telif hakkı AP

Alman lider Angela Merkel, sert adımların Rusya ile Ukrayna arasındaki bir diyalog başlaması girişimlerinin altını oyabileceğini düşünüyor.

Ukrayna’daki geçici hükümetin lideri Arseniy Yatsenuk’un da Brüksel’deki zirveye katılması bekleniyor.

BBC’nin Brüksel’deki muhabiri Chris Morris, AB zirvesinin muhtemelen vize ve ticaret serbestliğiyle ilgili görüşmelerin durdurulması gibi bazı yaptırımları uygulamaya koyacağını söylüyor.

Paris’te yoğun diplomasi trafiği

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Ukrayna'daki krizi çözmek için ABD ve AB'nin kilit ülkelerinden mevkidaşlarıyla görüşmeler yaptı. Görüşmelerden sonra Lavrov, önümüzdeki günlerde görüşmelere devam etmeyi kabul ettikelerini ama herkesin olaylar nedeniyle "endişeli" olduğunu itiraf etti. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry görüşmelerin "zor" olduğunu söyledi ama üzerinde çalışmak için bazı somut fikirler olduğunu belirtti. AB daha önce Ukrayna'ya 11 milyar euro yardım önermişti. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso kredi ve hibe paketinin "Kiev'de kararlı, kapsayıcı ve reform odaklı bir hükümete yardımcı olmak için tasarlanmış" olduğunu söyledi.

ABD, Moskova’nın Ukrayna’nın Kırım bölgesine asker sevketmesini saldırgan hareket olarak tanımlarken Kremlin bu suçlamayı reddediyor.

Telif hakkı Sean Gallup Getty Images

Aralarındaki keskin ayrımlara karşın iki taraf diyaloğu tercih ettiklerinin işaretini verdi.

Moskova Kırım bölgesinde fiili olarak kontrolü elinde bulunduruyor.

Kırım’da gece boyunca gerilim devam etti ancak herhangi bir şiddet olayı meydana gelmedi.

İlgili haberler