Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'a tahliye

Telif hakkı AFP

İstanbul 20. ağır ceza mahkemesi eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ için tahliye kararı verdi.

Oy birliğiyle alınan kararda Başbuğ için yurt dışına çıkma yasağı da konuldu.

Mahkemenin kararında tahliye gerekçesi "Sabit ikamet sahibi oluşu,sosyal durumu, tutuklu kaldığı süre, delillerin toplanıp davanın karara bağlanmış bulunması, tedbir niteliğindeki tutuklamadan beklenen gayenin elde edilmiş olması" olarak ifade ediliyor.

Anayasa Mahkemesi Perşembe günü, Başbuğ'un yargılaması sırasında bireysel özgürlüğü ve haklarının ihlal edildiğine hükmetmiş ve yerel mahkemenin tahliye talebini değerlendirmesini istemişti.

Başbuğ'un bugün tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nden bir kaç saat içinde tahliye edilmesi bekleniyor.

Avukatı İlkay Sezer, bir açıklama yaparak, 26 aydır devam eden bir hukuksuzluğun sona erdiğini söyledi.

Avukat Sezer, "Ben TSK’ya komutanlık yapmış bir insanın bu şekilde mağdur edilebileceğini hayatım boyunca tahmin etmezdim. Ancak birileri çıktı, asılsız düzmece delillerle mağduriyetler yarattılar. Bu ülkeye acı çektirdiler. Ben bu kadarın emsal bir karar olmasını, benzer şekilde mağdur edilmiş insanları da bir an önce özgürlüğüne kavuşmasını temenni ediyorum" diye konuştu.

AYM kararı

Anayasa Mahkemesi (AYM) dün eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un yargılaması sırasında bireysel özgürlüğü ve haklarının ihlal edildiğine hükmetmişti.

AYM, İlker Başbuğ'un özgürlükten yoksun bırakmanın hukuki olmadığı iddiasının, “yerel mahkemece etkili bir şekilde incelenmeden reddedilmesi ve mahkumiyete ilişkin gerekçeli kararın açıklanmamasından dolayı Yargıtay önüne götürülememiş olması nedenleriyle kişi hürriyeti ve güvenliğine ilişkin haklarının ihlal edildiğine” karar verdi.

Mahkeme, ihlal kararı nedeniyle gereğinin yapılması ve İlker Başbuğ'un tahliye talebi hakkında karar verilmesi amacıyla karar örneğinin yerel mahkemeye gönderilmesini kararlaştırdı.

AYM, Başbuğ’un ihlal iddiasıyla yaptığı bireysel başvurusundaki tahliye talebi için Adalet Bakanlığı’ndan görüş istemişti.

Bakanlık 24 Şubat’ta görüşünü AYM’ye iletmiş, Başbuğ’un avukatları da ertesi günü 24 sayfalık yanıtlarını AYM’ye sunmuşlardı.

Başbuğ 5 Ocak 2012'de tutuklanmıştı.

İlgili haberler