Bayern Münih Başkanı Hoeness'ten itiraf: Vergi kaçırdım

Telif hakkı Getty

Sadece Almanya'nın değil dünyanın da en büyük futbol kulüplerinden olan Bayern Münih'in başkanı Uli Hoeness vergi kaçırdığını itiraf etti. Münih'de yargıç karşısına çıkan Hoeness, 18 milyon euroyu Alman vergi dairesinden gizlediğini söyledi.

Bu meblağı İsviçre'deki bir banka hesabında tutan Hoeness, işlediği suçtan dolayı büyük üzüntü duyduğunu belirtti.

Almanya'da vergi kaçıranlar 10 yıla kadar hapsi cezasına çarptırılabiliyor. Ancak savcılar Hoeness'in yedi yıl hapsini istiyor.

Davada kararın perşembe günü açıklanması bekleniyor.

Uli Hoeness, İsviçre'deki hesabı ile ilgili olarak ülkesinin vergi dairesini geçtiğimiz yıl ocak ayında bilgilendirmiş ve 3,5 milyon euro vergi ödemişti. Ancak savcılar Hoeness'in bu işlemi hakkında soruşturma açıldığını öğrendikten sonra yaptığını söylüyor. Bayern Münih Başkanı'nın para cezasına çarptırılması ve hapis cezasının ertelenmesi mümkün .

Berlin'deki BBC muhabiri Stephan Evans ise Alman basınının Münih'teki davaya bakan Rupert Heindl'e, bir süre önce 70'li yaşlardaki emekli bir kişiye hapis cezası verdiği için "acımasız yargıç" lakabını taktığını aktardı.

Alman polisi 20 Mart'ta Hoeness'in villasını basarak arama yapmış,

Bayern Münih Başkanı beş milyon euro kefalet karşılığı serbest bırakılmıştı.

2009'dan beri başkan

62 yaşındaki Uli Hoeness, 1972'de Avrupa 1974'te de Dünya şampiyonu Batı Almanya millli takımının da unutulmaz oyuncularındandı.

Hoeness, geçmişte menajerliğini de yaptığı Bayern Münih'in son yıllarda yeniden dünyanın en çok saygı gören kulüplerinden birine dönüşmesinin mimarı olarak görülüyor.

2009 yılından bu yana Bayern Münih Başkanı olan Hoeness'e taraftarlar, futbolcular ve sponsorlar destek veriyor.

Hoeness Mayıs ayında başkanlıktan istifa etmek istemiş ancak kulübün teftiş kurulu kendisinden görevine devam etmesini istemişti.

Geçen yılın Almanya ve Avrupa şampiyonu Bayern Münih yarın akşam Şampiyonlar Ligi'nde ikinci tur rövanş maçında Arsenal ile karşı karşıya gelecek. Alman takımı, Londra'daki ilk maçı 2-0 kazanmıştı.

İlgili haberler