Zarif: Nükleer uzlaşmaya aylar içinde varılabilir

Telif hakkı c

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Tahran'ı ziyaret eden AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'a ülkesinin nükleer programıyla ilgili uzlaşmaya dört ila beş ay içinde varılabileceğini söyledi.

Zarif Tahran’a ilk ziyaretini yapan Ashton'la bir saatten uzun süren görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, "Bunu dört ya da beş ay içinde, hatta daha kısa sürede yapabiliriz" dedi.

Ashton ise görüşmelerin kapsamlı bir uzlaşmayla sonuçlanmasının "garanti olmadığı" uyarısında bulundu.

Uluslararası güçler İran'ın nükleer programının nükleer silah üretemeyecek noktaya geriletilmesini istiyor.

Geçen Kasım ayında Ashton, İran'ın nükleer programını geriletmesi karşılığında ülkeye uygulanan ambargoların hafifletilmesini öngören uzlaşmaya varılmasında rol oynamıştı.

Ashton'ın gezisi bir AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi'nin 2008'den bu yana ülkeye yaptığı ilk ziyaret oldu.

Ashton Zarif ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "Bu geçici uzlaşma önemli, ancak kapsamlı bir anlaşma kadar değil, ki kapsamlı anlaşma da zorlu. Başaracağımızın garantisi yok" dedi.

"Destek gerekiyor"

Ashton ayrıca tüm tarafların desteğinin gerektiğini söyledi.

Zarif ise İran'ın iyi niyet ve siyasi irade gösterdiğini vurguladı ve "Biz üzerimize düşeni yaptık. Şimdi her şey diğer tarafa bağlı, müzakere masasına her iki tarafın kabul edebileceği bir anlaşma arzusu, kararlılığıyla gelmelerine bağlı" diye konuştu.

Geçen yıl Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ABD, İngiltere, Fransa, Çin ve Rusya'ya ek olarak Almanya'yla yapılan görüşmelerde geçici bir anlaşma sağlanmıştı.

Taraflar arasında bir sonraki üst düzey görüşmeler 17 Mart'ta Viyana'da yapılacak.

Ashton'ın bugün de tarihi İsfahan kentine gitmesi bekleniyor.