Kuzey Kore'de Kim Jong-un 'Yüzde 100' oyla mecliste

Telif hakkı Reuters

Babası Kim Jong-Il'in ölümü sonrası Aralık 2011'de Kuzey Kore'nin başına geçen Kim Jong-Un, son olarak ülkenin en yüksek yasama organı olan Yüksek Halk Meclisi'ne seçildi. Kuzey Kore'nin resmi haber ajansı KCNA, Kim'in pazar günkü seçimlerde "tüm seçmenlerin oyunu aldığını" duyurdu.

KCNA'nın haberine göre, Kim Jong-Un'un seçim bölgesinde oy kullanmayan seçmen olmadı.

Kuzey Kore'de, Yüksek Halk Meclisi için beş yılda bir seçim yapılıyor. 687 seçim bölgesinde sadece iktidardaki Komünist Parti'nin belirlediği aday yarışıyor.

Yüksek Halk Meclisi yılda sadece bir ya da iki kez toplanıyor. Meclisin toplantıları genelde bir gün sürüyor.

Meclis, Komünist Parti tarafından alınan kararları onaylıyor.

Yüksek Halk Meclisi'nin bir sonraki toplantısını önümüzdeki ay yapması bekleniyor.

Kim Jong-Un ise Devlet Başkanı olmasının yanı sıra aynı zamanda hem Silahlı Kuvvetler Başkomutanı hem de Ulusal Savunma Komisyonu Başkanı.

Kız kardeşi de yükseliyor

Öte yandan, Kuzey Kore'de resmi medya ilk kez Kim Jong-Un'un kız kardeşi Kim Yo-jong'un görüntülerini yayımladı. Bu durum, 26 yaşında olduğu sanılan Kim'in de devlet hiyerarjisinde yükseldiğinin işareti olarak görülüyor.

Telif hakkı AFP

Kuzey Kore Devlet Televizyonu, Kim Jong-Un'un arkasında oy kullanmaya giderken görüntülenen Kim Yo-jong için "yoldaş" ifadesini kullandı ve onu "üst düzey bir yetkili" olarak lanse etti.

Kim Yo-jong daha önce de abisiyle birlikte bazı etkinliklere katılırken görülmüş ancak resmi medya kendisinden hiç adıyla bahsetmemişti.

İlgili haberler