Aşiş Takkar: Soykırım mülteciliğinden holding patronluğuna

Aşiş Takkar

12 yaşındayken ailesiyle Ruanda soykırımından kurtulmayı başaran Aşiş Takkar, bugün Afrikalı Mara Şirketler Grubunun kurucusu ve yöneticisi.

Aşiş ve ailesi, 1994 yılında yaşanan soykırım sırasında Ruanda'nın başkentinde bulunan bir otele sığınırlar. Burası, soykırımı anlatan 2004 tarihli Hollywood yapımı "Hotel Ruanda" adlı filme konu olan oteldir. 1,200 kişiyle birlikte sığındıkları otelde sağ kalmayı başarırlar ve Ruanda'dan kaçarlar. Aşiş, o günleri şöyle anlatıyor:

"Neyse ki canımızı kurtardık. Ancak ailem 1972'den 1993 yılına kadar kazandığı her şeyi kaybetti."

Üstelik bu Takkar ailesinin ilk zorunlu göçü değildir. 1972 yılında, Uganda'ya komşu bir Doğu Afrika ülkesinde yaşayan aile, diktatör İdi Amin'in Uganda'yı yönettiği dönemde, diğer 50 bin Güney Asyalıyla birlikte göç etmek zorunda bırakılır. Aile öncelikle İngiltere'ye yerleşir ve Aşiş burada dünyaya gelir. Soykırımdan iki sene önce ise ailecek Ruanda'ya taşınırlar.

Ruanda soykırımından kaçan aile, daha sonra Uganda'nın başkenti Kampala'ya yerleşir.

Telif hakkı AFP

İkinci el satışla başlayan ticaret sevgisi

15 yaşındayken yeni bilgisayarını bir arkadaşına 100 Amerikan Doları'na (yaklaşık 220 TL) kâr ederek satan Aşiş, bunun üzerine para kazanmanın çok karmaşık ve zor olmadığını düşünür. Ve ikinci el bilgisayarlar alıp satmaya başlar.

Aşiş'in ticarete doğal bir yeteneği olduğunu fark eden ailesi, kendisine 6,000 Amerikan Doları kredi almasında yardımcı olurlar. Aşiş, bu krediyle Dubai'den bilgisayar disketi ve bilgisayar yan ürünlerini ithal ederek Uganda'da satmaya başlar.

Bugün sahibi olduğu Mara Grubu'nun temelleri böyle atılır.

İşini büyütmek için okulu bırakan Aşiş, Dubai'de bir büro açar ve Afrika'daki çeşitli şirketlere ürünler satmaya başlar.

Aşiş'in zaman içinde büyüttüğü Mara Şirketler Grubu, bugün telekom altyapısından paketleme fabrikalarına, otellerden alışveriş merkezlerine pek çok farklı iş alanında, çoğunluğu Afrika'da olan 21 ülkede faaliyet yürütüyor.

'Artık Afrika aslanının zamanı'

Halen Mara Grubunun merkez ofisinin bulunduğu Dubai'de yaşayan Aşiş, yine de Afrika'ya ve Afrika'nın geleceğine bağlılığını sürdürüyor.

Sosyal bir kuruluş olan Mara Vakfı'nı kuran Aşiş, vakıf organizasyonlarıyla gelecek nesillerin yatırımcılarına destek oluyor. 2009'da öncelikle Uganda, Tanzanya ve Nijerya'da kurulan vakıf, bugüne kadar 160 bin yatırımcıya iş dünyası liderlerinden danışmanlık hizmeti sağladı. Yatırımcılar ayrıca vakfın iş geliştirme merkezlerinden cüzi bir ücret karşılığında yararlanabiliyorlar ve böylelikle küçük çaplı yatırımlarını koruyabiliyorlar.

Telif hakkı Mara

Afrika'ya yatırım zamanının geldiğine dikkat çeken Aşiş Takkar, son dönemin zenginleşen dev ülkelerine atıf yaparak, "Hint kaplanı ve Çin ejderhasının miadı doldu. Bugün ise artık Afrika aslanının zamanı" diyor.

Takkar, yatırımcı olmaya giden yolun kolay olmadığı konusunda da uyarıda bulunuyor:

"Yatırımcılar olarak farklı ve cesur olmalıyız. Bu heyecanlı bir yolculuk ancak hazırlıklı olmalısınız. Birçok defa başarısızlığa uğrayabiliyorsunuz. Yine de tekrar ayağa kalkmalı, üzerinizdeki tozu silkmeli ve işinizin başına geri dönmelisiniz."

İlgili haberler