Kayıp Malezya uçağı 'rotasını değiştirmiş'

Telif hakkı AP

Malezya hava kuvvetleri, askeri radara göre, kayıp Malezya Havayolları uçağının kaybolmadan önce planlanan güzergahından batıya döndüğünü söylüyor.

MH370 sefer sayılı uçak Cumartesi günü Kuala Lumpur'dan Pekin'e gitmek üzere havalanmış, havalandıktan iki saat sonra da taşıdığı 239 kişiyle kaybolmuştu. Enkazı bulmak için geniş çaplı bir uluslararası arama çalışması yapılıyor.

Yetkililer, uçakta çalıntı pasaportlarla seyahat eden iki kişinin terörist gruplarla hiçbir belirgin bağlantıları olmayan İranlılar olduğunun ortaya çıktığını söylüyor. Malezya polisi bunlardan birinin 18 yaşındaki Puriya Nur Muhammed Mirdad olduğunu ve muhtemelen Almanya'ya göç etmeye çalıştığını söyledi.

Interpol de diğer kişinin 29 yaşındaki Dilaver Seyid Mohammedrıza olduğunu tespit etmişti.

Telif hakkı AP

Uzmanlar uçakta çalıntı pasaportlu kişilerin varlığının bir güvenlik ihlali olduğunu, ancak bunun yasadışı göç merkezi olarak kabul edilen bir bölgede nispeten yaygın olduğunu söyledi. Interpol Genel Sekreteri Ronald Noble bu ikilinin İran pasaportu ile Katar'ın başkenti Doha'ya seyahat ettiğini ve Malezya Havayolları uçuşuna çalıntı İtalyan ve Avusturya pasaportları ile bindiğini söyledi.

'Terör bağlantısı yok'

Kayıp Malezya yolcu uçağına çalıntı pasaportla binen genç erkek yolcunun terörle herhangi bir bağlantısı olduğuna inanılmadığı açıklandı.

Malezya polisi, çalıntı pasaport taşıyan şahsın 19 yaşında, Almanya'dan sığınma hakkı elde etmeyi uman Puria Nur Muhammed Mehrdad adlı bir İranlı yolcu olduğunu bildirdi.

Malezya Emniyet Müdürü Halid Ebu Bekir, genç İranlıların "bir terör örgütüne üye olduklarının tahmin edilmediğini" söyledi ve yetkililerin İranlı yolcunun Almanya'da bulunan annesiyle temas halinde olunduğunu, annenin oğlunu Frankfurt kentinde beklediğini anlattı.

Kuala Lumpur'daki genç bir İranlı da, BBC'ye yaptığı açıklamada çalıntı pasaportla uçağa binen erkek yolculardan birinin okul arkadaşı olduğunu söyledi. Genç İranlı, arkadaşıyla birlikte çalıntı pasaport taşıyan bir diğer İranlının Malezya Havayolları uçağına binmeden önce yanında kaldıklarını ve Avrupa'ya yerleşmeyi umduklarını söyledi. Söz konusu gencin anlattıklarını doğrulatmak mümkün olmadı.

Yetkililer, Malezya uçağına çalıntı pasaportla binen diğer şahsın kimliğini araştırıyor.

Kuala Lumpur-Pekin uçuşunu yapan ve 239 yolcu taşıyan MH370 sefer sayılı Malezya Havayolları uçağı, Cumartesi günü, havalandıktan kısa bir süre sonra kaybolmuştu.

İranlı genç, uçağa çalıntı pasaportla bindiği belirlenen iki yolcudan biriydi. Uzmanlar, uçağa sahte pasaportlu bir yolcunun binmesinin güvenliğin ihlal edilmiş olduğunu gösterdiğini; ancak kaçak göçün çok yaygın olduğu bölgede bu duruma sıkça rastlandığını belirtiyor.

Arama kapsamı genişletildi

Telif hakkı Reuters

Arama ekipleri uçağı arama çalışmalarını Malakka Boğazı'na kadar genişletti. Yetkililer uçağa ne olduğunun hâlâ bilinmediğini söylüyor.

Tayland kaynaklı haberlerde Pekin üzerinden Amsterdam'a gitmek üzere yola çıktıkları ve biletlerini bir Tayland seyahat acentasından, İranlı bir aracı üzerinden satın aldıkları kaydediliyor.

Malezya Havayolları uçağındaki yolculardan üçte ikisinin Çinli, diğerlerininse çeşitli Asya ülkeleriyle Kuzey Amerika veya Avrupa ülkeleri vatandaşları olduğu belirtildi.

Vietnam ve Malezya açıklarında sürdürülen arama çalışmalarına en az 40 gemi ve 34 uçak ile Avustralya, Çin, Tayland, Endonezya, Singapur, Vietnam, Filipinler, Yeni Zelanda ve ABD'den ekipler katılıyor.

İlgili haberler