Berkin Elvan'ın ölümü: 4 polisin ifadesi alındı

Telif hakkı Reuters

Gezi eylemleri sırasında yaralanan ve 269 gün komada kaldıktan hayatını kaybeden 15 yaşındaki Berkin Elvan'ın ölümüyle ilgili soruşturmada 4 polis daha ifade verdi.

Polisler soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Faruk Bildirici'nin olay günü olayın meydana geldiği bölgede görev yapan ve gaz silahı kullanma yetkisi olan polislerin ifadesini alması kapsamında Adliye'ye gitti.

DHA'nın haberine göre dört çevik kuvvet polisi Berkin Elvan'ın başına gaz fişeği isabet etmesiyle ilgileri olmadıklarını belirtti.

İki polis gaz tüfeği kullanmadığını belirtirken diğer ikisi de Elvan'ın yaralandığı yerde görev yapmadıklarını söyledi.

Soruşturma kapsamında daha önce de 14 polisin ifadesi alınmıştı. İfadesi alınan polisler olay günü Okmeydanı'nda bulunmadıklarını, gaz tüfeği kullanmadıklarını ya da olan biteni "hatırlamadıklarını" anlatmıştı.

Berkin Elvan dün yüz binlerce kişinin katıldığı bir törenle toprağa verildi. Elvan'ın ölümü nedeniyle İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir Adana ve Tunceli'de olmak üzere birçok ilde düzenlenen gösterilere polis müdahale etti.

Tunceli'deki gösteriye müdahale sırasında Polis Memuru Ahmet Küçüktağ aracının içinde kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

İstanbul Okmeydanı'nda Burak Can Karamanoğlu adlı 22 yaşındaki genç silah kullanılan bir kavgada öldü. Olayda iki kişinin de yaralandığı kaydedildi.

Şişli'de de AKP'nin Seçim Koordinasyon Merkezi'ne düzenlenen molotof kokteylli saldırıda üç katlı bina tamamen yandı.

Öte yandan Uluslararası Taşımacılık Sendikası Türkiye Halkı ile dayanışma çağrısı yaptı.

Berkin Elvan'ın cenazesi sonrasında polis şiddetinin devam ettiğini belirten sendika Türkiye'deki gelişmelerin daha geniş kesimlere yayılması çağrısında bulundu.

Sendika Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun telefon ve eposta hesaplarını paylaşarak Türk yetkilileri protesto etme çağrısında bulundu.

İlgili haberler