Berkin Elvan gösterilerinde iki ölüm

Telif hakkı Reuters

Berkin Elvan'ın dün yüzbinlerce kişinin katıldığı bir törenle toprağa verilmesinden hemen sonra İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir Adana ve Tunceli'de olmak üzere birçok ilde polis cenazeye katılanlar veya gösteri yapanlara müdahale etti.

Tunceli'deki gösteriye müdahale sırasında Polis Memuru Ahmet Küçüktağ aracının içinde kalp krizi geçirdi.

Hastaneye kaldırılan Küçüktağ kurtarılamadı.

Küçüktağ'ın yoğun biber gazı nedeniyle kalp krizi geçirdiği söylenirken, Tunceli Emniyet Müdürü Hayati Yılmaz Twitter hesabında yaptığı açıklamada bu bilgiyi yalanladı.

Yılmaz mesajında "Ahmet Küçüktağ'ı görevli olduğu ekip otosu içinde aniden fenalaşması sonucu kaybettik. Başımız sağolsun. Kamuoyunda gazdan etkilenerek rahatsızlandığı şeklinde yanlış bilgiler dolaşmaktadır. Kurumum tarafından bu yönlü bir bilgi edinilmiş değildir. Birlikte görev yapan ekip arkadaşları gece boyunca gazlı ortama girmedikleri ve gaz maskesi takmaya hiç ihtiyaç duymadıklarını söylemiştir" dedi.

İstanbul Okmeydanı'nda Burak Can Karamanoğlu adlı 22 yaşındaki genç silah kullanılan bir kavgada öldü. Olayda iki kişinin de yaralandığı kaydedildi.

Şişli'de de AKP'nin Seçim Koordinasyon Merkezi'ne düzenlenen molotof kokteylli saldırıda üç katlı bina tamamen yandı.

Dünkü eylemler

Telif hakkı v

Dün gündüz saatlerinde Berkin Elvan'ın onbinlerce kişinin katıldığı bir törenle Feriköy Mezarlığı'nda toprağa verilmesinden sonra, cenaze törenine katılanlar Taksim'e doğru yürümek istedi.

Gündüz cenaze sırasında Taksim Gezi Parkını kapatan ve Taksim'e büyük güç konuşlandıran polis kalabalığa karşı biber gazı, basınçlı su ve plastik mermi kullanmaya başladı. Taksim ve çevresinden yapılan canlı yayınlarda yaralananlar olduğu görüldü.

İstiklal Caddesi'nde buluşmak isteyen protestocuları polis dağıtırken, başka noktalardan Taksim'e çıkmak isteyenler de polis engeliyle karşılaştı. Biber gazı sıkan polise eylemciler havai fişeklerle karşılık verdi.

Bazı gruplar Cihangir, Beyoğlu, Kurtuluş, Okmeydanı semtlerinde ara sokaklarda geç saatlere kadar ateş yakıp barikatlar kurdu.

Berkin Elvan'ın cenazesinin toprağa verildiği saatlerden itibaren Türkiye'nin bir çok ilinde oturma, saygı duruşu, yürüyüş gibi eylemler yapıldı.

İzmir ve Ankara'daki yürüyüşçülere gaz ve basınçlı su ile müdahale edilirken, fenalaşanlar ve hafif yaralananlar oldu.

Bir çok kentte lise ve üniversite öğrencileri Berkin Elvan için anma eylemleri yapıldı, Uludere-Roboski'de kadınlar Kürtçe "Yavrum yalnız değilsin" sloganları ile meşaleli bir gece yürüyüşü yaptılar.

Bakan aileyi suçladı

Berkin Elvan için yapılan eylemler sürerken AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin Berkin Elvan'ın cenaze törenini bir takım siyasi partiler ve marjinal örgütlerin siyasi şova dönüştürdüklerini savundu.

DHA'nın haberine göre, Mehmet Ali Şahin, Karabük'te partisinin seçim bürosu ziyaretinde konuşan Şahin, "Tabii ki ateş düştüğü yeri yakar. Bir ananın, bir babanın 14-15 yaşındaki bir yavrusunu kaybetmesi ne anlama gelir? Ben de babayım. Onun acısını yüreğimde hissediyorum. Ancak annesinin şu sözü beni yaraladı: 'Benim oğlumu Allah almadı, Tayyip Erdoğan aldı.' Böylesine yavrusunu kaybetmiş olan bir annenin ağzına yakışır mı bu? Canı veren Allah'tır, alan da Allah'tır. Bugünkü cenaze törenini siyasi şova dönüştürdüler" dedi.

İlgili haberler