Kahire'de askeri araca saldırı: 1 ölü

Telif hakkı AP

Mısır'ın başkenti Kahire'de silahlı kişiler perşembe sabahı askerleri taşıyan bir otobüse ateş açtı. Saldırı sonucu bir asker ölürken, en az üç asker de yaralandı.

Saldırıyı şu ana kadar üstlenen olmadı.

Mısır ordusu ise saldırıdan Müslüman Kardeşler hareketini sorumlu tuttu. Askeri sözcü ordunun Facebook sayfasında yayınlanan açıklamasında, "Terörist Müslüman Kardeşler grubuna ait maskeli ve silahlı kişiler Amiriye bölgesinde orduya ait bir otobüsü hedef aldı." ifadesini kullandı.

Kahire yönetimi üç ay önce Müslüman Kardeşler hareketini "terör örgütü" ilan etmişti. Halen liderlerinin çoğu hapiste olan hareket ise güvenlik birimlerine yönelik saldırıları kınıyor.

Saldırılar darbe sonrası arttı

Mısır'da, Müslüman Kardeşler üyesi olan Muhammed Mursi, 3 Temmuz 2013'te askeri darbe ile görevden uzaklaştırılmıştı.

Mursi'nin devrilmesi sonrası ülkede askerlere yönelik saldırılar arttı.

Bu saldırıların en ölümcül olanlarını, çoğu Sina Yarımadası'nda olmak üzere, El Kaide'den esinlenen Ensar Beyt El Makdis (Kudüs'ün Yandaşları) adlı grup düzenledi.

Darbe sonrası öldürülenlerin intikamını aldığını söyleyen grup geçen yıl İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim'i suikast ile öldürmek istemiş, Kahire'deki saldırıda 22 kişi yaralanmıştı.

Merkezi Londra'da bulunan insan hakları kuruluşu Amnesty International'a (Uluslararası Af Örgütü) göre, 3 Temmuz sonrası güvenlik güçleri ile darbe karşıtları arasında çıkan çatışmalarda 1400'den fazla kişi öldü.

Darbecilerin lideri olan Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdülfettah Sisi'nin birkaç gün içinde cumhurbaşkanlığına aday olduğunu açıklaması bekleniyor.

İlgili haberler