İslami Cihad'la İsrail arasında yeniden ateşkes

Telif hakkı Reuters

Filistinli militan gruplardan İslami Cihad Örgütü, son birkaç gündür İsrail'le aralarında yaşanan karşılıklı roket ve hava saldırılarından sonra ateşkesin yeniden sağlandığını açıkladı.

Örgüt, Mısır'ın 2013 yılında varılan ateşkes anlaşmasının devam etmesi için aracı olduğunu söyledi. İsrail'den ise henüz bu konuda bir açıklama yapılmadı.

İslami Cihad Örgütü'nin Gazze'deki lideri Halid el-Batş, İsrail sadık kaldığı sürece yenilenen ateşkesin devam edeceğini söyledi.

Batch'ın konuşmasından dakikalar önce açıklama yapan İsrail askeri sözcüsü Yarbay Peter Lerner "İsrail, karşılaşacağı tehditleri savuracaktır. Bu bizim Gazze terörüne maruz kalanlara karşı sorumluluğumuz ve görevimizdir" şeklinde konuştu.

2012'den bu yana yapılan en ağır saldırı

Telif hakkı AFP

İsrail'in Gazze'deki yedi farklı kendi ifadesiyle "terör alanı"nı vurmasının ardından, Perşembe günü İsrail'e iki roket atılmıştı. Atılan roketler, 2012'den bu yana kullanılan en ağır silahlar olarak tanımlanıyor.

Reuters haber ajansı, saldırının ardından tanıkların ifadesine dayanarak üç Filistinli'nin yaralandığı ifade edilmiş, fakat bu kişilerin sivil mi militan mı olduğu belirtilmemişti.

İsrail Ordusu, Çarşamba gününden bu yana İsrail'in 65 roket saldırısına hedef olduğunu, bunlardan beşinin insanların yaşadıkları yerlere isabet ettiğini belirtti. İsrail'in ise, Gazze'ye 36 hava saldırısı düzenlediği belirtiliyor. Gazze'deki Hamas hükümeti binaları ve Kudüs Tugayları'nın üslerininin hedefler arasında olduğu haberleri geliyor.

İslami Cihad Örgütü ise Salı günü düzenlenen saldırıda üç militanlarının öldürülmesinin ardından, İsrail'e misilleme olarak roketle saldırdıklarını açıklamıştı.

Hamas'ın roket saldırısına destek vermediği, ancak İsrail'i "İslami Cihad Örgütü'nü kışkırtmakla" suçladığı belirtiliyor.

İlgili haberler