Bayern Münih Başkanı'na 'vergi kaçakçılığı' mahkumiyeti

Telif hakkı AP

Bayern Münih Başkanı Uli Hoeness, 'vergi kaçakçılığından' suçlu bulunarak 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Sadece Almanya'nın değil dünyanın da en büyük futbol kulüplerinden birini yöneten Hoeness, İsviçre bankalarında bulunan 18 milyon euroyu Alman vergi makamlarından gizlediğini itiraf etmişti.

Ancak daha sonra söz konusu meblağın 27 milyon eurodan fazla olduğu ortaya çıkmıştı.

Hoeness'in önünde kararı temyize götürmek için bir hafta var.

Avukatı, Hoeness'in suçunu itiraf etmiş olmasının hafifletici neden olarak dikkate alınmasını istiyordu. Savcılar ise iddianamede Hoeness'in 5,5 yıl hapsini talep ediyordu.

Almanya'da vergi kaçırma suçunun cezası 10 yıla kadar hapis.

Uli Hoeness, İsviçre'deki hesabı ile ilgili olarak ülkesinin vergi dairesini geçtiğimiz yıl ocak ayında bilgilendirmiş ve milyonlarca euro vergi ödemişti. Ancak savcılar Hoeness'in bu işlemi hakkında soruşturma açıldığını öğrendikten sonra yaptığını söylemişlerdi.

Alman polisi 20 Mart'ta Hoeness'in villasını basarak arama yapmış, Bayern Münih Başkanı beş milyon euro kefalet karşılığı serbest bırakılmıştı.

2009'dan beri başkan

62 yaşındaki Uli Hoeness, 1972'de Avrupa 1974'te de Dünya şampiyonu Batı Almanya millli takımının da unutulmaz oyuncularındandı.

Hoeness, geçmişte menajerliğini de yaptığı Bayern Münih'in son yıllarda yeniden dünyanın en çok saygı gören kulüplerinden birine dönüşmesinin mimarı olarak görülüyor.

2009 yılından bu yana Bayern Münih Başkanı olan Hoeness'e taraftarlar, futbolcular ve sponsorlar destek veriyor.

Hoeness Mayıs ayında başkanlıktan istifa etmek istemiş ancak kulübün denetim kurulu kendisinden görevine devam etmesini istemişti.

İlgili haberler