Suriyeli muhalifler: Müttefikler silah sözünü tutmalı

Suriyeli muhaliflerin çatı örgütü olan Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed Carba, müttefiklerinden kendilerine verdikleri ağır silah yardımı yapma sözünü tutmalarını istedi.

İstanbul'da BBC'nin sorularını yanıtlayan Ahmed Carba, Cenevre'de Şam rejimi ile yapılan ve sonuçsuz kalan görüşmeleri hatırlattı. Carba, görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanmasından Esad rejiminin sorumlu olması halinde, kendilerine ağır silah verileceğinin söylendiğini vurguladı.

SMDK Başkanı, Türkiye'nin de aralarında olduğu ve 11 ülkeden oluşan Suriye'nin Dostları Çekirdek Grubu'nun, Cenevre'deki görüşmeler sonrası Şam rejimini suçlayıcı açıklamalar yapmalarına dikkat çekti.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın kimyasal silahlarını kendisini kurtarmak için teslim ettiğini belirten Carba, "Suriyeliler geçen zamanın bedelini kanlarıyla ödüyor." dedi.

'En büyük düşmanımız, rejim'

SMDK Başkanı, Şam rejimi ile Cenevre'de yeniden masaya oturabileceklerini söyledi. Ancak Carba bundan önce muhaliflerin oluşturduğu Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) askeri dengeyi değiştirebilmesi gerektiğini belirtti.

"En büyük düşmanımız bu ülkeyi 50 yıl ateş ve demir ile yöneten rejimdir." diyen Ahmed Carba, 'radikal İslamcı güçleri' Suriye'den atma sözü verdi.

Carba ayrıca ABD'nin daha önce Suriye'yi bombalama tehdidinde bulunduğunu hatırlattı, bunun gerçekleşmesini dilediğini söyledi.

SMDK Başkanı, "Bu gerçekleşseydi, sorunun çözümüne daha fazla yaklaşılırdı...Eğer bir sorun var ise yılanın başını kesmelisiniz." dedi.

Suriye'de 15 Mart 2011'de başlayan hükümet karşıtı gösteriler, güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu önce isyana, daha sonra da iç savaşa dönüşmüştü.

Ülkede o tarihten bu yana yaklaşık 150 bin kişi hayatını kaybetti.

İlgili haberler