Londra'da kritik Ukrayna görüşmesi

Telif hakkı v

Kırım'da bu Pazar günü yapılacak tartışmalı referandum öncesi, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov Londra'da Ukrayna krizini görüşüyor.

John Kerry'nin görüşmede Kırım'daki Rusya'ya katılım referandumunun ve Rusya'nın bölgedeki askeri müdahalesinin ABD ve AB'nin ambargolarını tetikleyebileceği uyarısı yapması bekleniyor.

Kerry Rusya Kırım'ı ilhak ederse buna "çok ciddi adımlarla" karşılık verecekleri uyarısında bulundu. Rusya ise BM Güvenlik Konseyi'ndeki acil toplantıda Ukrayna'yla savaş istemediklerini savundu.

Rusya'nın BM Büyükelçisi Vitali Çurkin bu sözleri geçici Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk'un doğrudan sorduğu soruyu yanıtlarken kullandı. Ancak Çurkin, konuşmasında Kırım'ın Rusya'ya katılım referandumu düzenlemesini savundu.

Amerikan ve Rus Dışişleri Bakanları ABD Büyükelçiliği'nde görüşüyor.

Kerry Lavrov'u referandumla Rusya'nın ABD ve Avrupa'nın alacağı önlemlerle ağır bir siyasi ve ekonomik bedel ödeyeceğine ikna etmeye çalışıyor.

John Kerry Londra'ya hareketinden önce yaptığı açıklamada, "İleriye doğru adım atmak ve bu sorunu çözmek adına herhangi bir ihtimal görülmezse, elimizdeki seçeneklerle Avrupa'da ve burada bir dizi ciddi adım atılacak" dedi.

Gözlemciler umutsuz

Görüşme, Kırım'daki referandum öncesi son üst düzey diyalog fırsatı.

Kerry daha önce Kongre üyelerine yaptığı açıklamada da ülkesinin Rusya'ya daha fazla ambargo uygulamak istemediğini söyleyerek, "Bizim seçimimiz bunu yapmak zorunda kalacağımız bir durum olmaması. Bizim seçimimiz Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı duyulması" dedi.

Kerry'nin Rusya'ya Ukrayna Parlamentosu'nun Kırım'da, İskoçya'da eylül ayında yapılacak bağımsızlık oylamasına benzer bir referandum yapılmasına müsaade etmesi gibi bir ödün verilebileceği belirtiliyor. Ancak gözlemciler bugünkü görüşmeden umutsuz.

Bu arada, Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk kentinde de rakip protestocular arasında çıkan çatışmada bir kişi öldü.

Yüzlerce Rusya yanlısı ve sayıca benzer büyüklükteki Kiev yanlıları arasında kentteki Lenin Meydanı'nda yaşanan çatışmada yaralananlar da oldu.

Donetsk'deki çatışmalar Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in 22 Şubat'ta devrilmesinden bu yanaki en kötü şiddet olaylarıydı.

Ukrayna sınırında tatbikat

Telif hakkı AFP

Öte yandan Rus Savunma Bakanı Ukrayna sınırından çok da uzak olmayan bir noktada askeri tatbikat başladığını doğruladı.

Bakanlık, Rostov, Belgorod ve Kursk'ta ay sonuna dek sürecek tatbikata 8 bin askerin katıldığını belirtti.

Rusya'nın müttefiki Belarus da NATO'nun komşu Baltık ülkelerindeki güçlerini arttırmasından sonra Moskova'nın kendi istekleri üzerine ek savaş ve askeri nakliye uçakları gönderdiğini açıkladı.

AB Dışişleri Bakanları'nın bu Pazartesi Brüksel'de yapacakları toplantıda silah ambargosu ve varlıkları dondurma gibi önlemleri ele almaları bekleniyor.

Kiev ve Batılı müttefikleri bu Pazar günü Ukrayna'da yapılacak referandumu tanımayacaklarını söylüyor.

İlgili haberler