ABD'den Venezuela'ya: 'Terör uygulamaları' sona ermeli

Telif hakkı AFP

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Venezuela hükümetinin "kendi vatandaşlarına karşı terör uygulamasına son vermesi" gerektiğini söyledi.

Kerry, Amerikan Devletleri Örgütü (OAS), müttefikleri ve komşularından protestolar konusunda Venezuela'nın hesap vermesi için talepte bulunmaları gerektiğini ifade etti.

Yetkililer bir aydan fazla süredir devam eden protestolarda 28 kişinin öldüğünü açıkladı.

Venezuela ABD'yi "sağcı faşistlere" yardım edip huzursuzluk yaratarak darbe girişiminde bulunmakla suçluyor.

Kerry'nin sözleri Venezuela'da protestolar başladığından bu yana yapılan en sert açıklama olarak değerlendiriliyor.

Kerry, Kongre'deki bir komitede yaptığı konuşmada Maduro hükümetinin kendi vatandaşlarıyla diyaloga girmesini, "onlara saygılı davranması, kendi halkına karşı terör uygulamalarına son vermesi ve insan haklarına saygı duymasını sağlayacak bir yol bulmaya çalışıyoruz" dedi.

Kongre, petrol ihracatçısı Venezuela'ya yaptırım uygulayıp uygulamama tartışması yürütüyor.

'Sağcı darbe' girişimi

Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro bu hafta yaptığı bir konuşmada hükümetinin, ABD, Venezuela ve diğer Latin Amerika ülkelerindeki grupların desteklediği "sağcı darbe"yi "etkisiz" hale getirdiğini ifade etti.

Venezuela bu gerekçeyle, Panama büyükelçisi ile diğer üç diplomatı sınır dışı etmiş, geçen ay da üç ABD diplomatını "istenmeyen adam" ilan etmişti.

Başkent Karakas'taki dünkü gösterilerde protestocular ile güvenlik güçleri arasında çatışma yaşandı. Aynı gün hükümeti destekleyen gösteriler de yapıldı.

Protesto gösterileri Şubat ayının başında batıdaki Merida ve Tachira'da göstericilerin bölgelerinde suça karşı daha sıkı güvenlik önlemleri alınması talebiyle başladı. Enflasyona ve bazı temel tüketim maddelerinin kıtlığına karşı hoşnutsuzluk da etkili oldu.

Onlarca gösterici gözaltına alındı.

Caracas'ta 12 Şubat'ta gözaltına alınan eylemcilerin serbest bırakılması istemiyle yeniden patlak veren gösterilerde üç kişi vurularak öldürüldü.

Hükümet ve protestocular ölüm olaylarından birbirini sorumlu tutuyor.

Hükümet yanlısı gösteriler ve protestolar da bir aydır devam ediyor.

İlgili haberler