AB ve ABD'den Rusya'ya Kırım yaptırımları

Telif hakkı AP

Avrupa Birliği ve ABD Rus ve Ukraynalı bazı yetkililerin malvarlıklarının dondurulması ve seyahat yasağı getirilmesine hükmetti.

Avrupa Birliği, Rusya ve Ukrayna'dan 21 yetkili hakkında malvarlıklarının dondurulması ve seyahatlerine sınırlama getirilmesine hükmetti.

AB yetkilileri, Kırım'ın Ukrayna'dan ayrılarak Rusya'ya geçmesini öngören referandumdan sonra böylece ilk yaptırım kararlarını da almış oldular.

Yaptırım kararına hedef olacak yetkililerin isimleri açıklanmadı, ancak referandumda kilit rol oynadıkları sanılıyor.

Amerikan yönetimi de yedi üst düzey Rus hükümet yetkilisi ve milletvekiliyle Kırım'daki ayrılıkçı liderlere mali ambargolar koydu. Ambargonun gerekçesi "demokratik süreç ve Ukrayna'daki kurumların altını oyma" diye açıklandı.

ABD'nin ambargo koyduğu isimler arasında Kırım lideri Sergey Aksiyonov, Rusya Başbakan Yardımcısı Dimitri Rogozin ve Rus Parlamentosu'nun üst kanadının Başkanı Valentina Matviyenko da var.

Telif hakkı Reuters

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada "Bu kararlar Rus hükümetine Kırım'ın ayrılığıyla ilgili yasadışı referandumu desteklemek de dahil olmak üzere, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini ihlal etmenin sonuçları olacağı yönünde güçlü bir mesaj gönderiyor" denildi.

Kırım Parlamentosu'dan başvuru

Öte yandan Kırım'da parlamento, resmen Ukrayna'dan bağımsızlık ilan etti ve Rusya Federasyonu'na katılmak için başvuru yaptı.

Pazar günü düzenlenen referandumda, oylamaya katılan Kırımlıların yüzde 97'si Ukrayna'dan bağımsızlık yönünde oy kullanmıştı.

Kiev sonuçları tanımayacağını açıkladı. ABD ve Avrupa Birliği, oylamanın yasadışı olduğunu belirterek, Rusya'ya yaptırım uygulamayı planladıklarını söylüyor.

Telif hakkı AP

Kırım yarımadası Şubat ayının sonundan beri Rusya yanlısı güçlerin kontrolünde.

Moskova askerlerin savunma amaçlı olduğunu ve doğrudan Rusya'nın kontrolünde olmadıklarını savunuyor.

Ukrayna'daki yeni yönetimin yanısıra Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere birçok Batılı ülke referandumu yasa dışı sayarken, Rusya referandumun sonucuna saygı gösterilmesi gerektiğini söylüyor.

Telif hakkı n

Rusya, 22 Şubat'ta Moskova yanlısı cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in devrilmesinden sonra Kırım'a müdahale etmişti. Çoğunluğunu etnik Rusların oluşturduğu bölge fiilen Rus askerlerinin denetiminde.

Kırımlı Tatarlar oylamayı boykot etti.

Putin, Ukrayna'da Yanukoviç'in devrilmesiyle sonuçlanan protestolarda "faşistler" ve "aşırı sağcı radikallerin" başı çektiğini savunmuştu. Ukrayna bu iddiayı reddediyor.

Telif hakkı AP

Moskova önceki gün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde referandumu gayrimeşru sayan bir karar tasarısını veto etti.

Karar tasarısına 15 üyeden 13 üye destek verdi. Rusya gibi veto hakkına sahip beş daimi üyeden biri olan Çin ise oylamada çekimser kaldı.

Pekin, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü desteklediğini açıkladı.

Telif hakkı AP

1954'e kadar Rusya'nın parçasıydı. Rusya'nın Karadeniz donanması da Kırım'da bulunuyor. Rusya Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saygı göstereceğine ilişkin anlaşmalara imza atmıştı.

Devrik Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç geçen yıl AB ile bağları güçlendirecek bir işbirliği anlaşmasını son anda imzalamaktan vazgeçmiş ve Rusya'yla yakınlaşmayı tercih etmişti.

Cumhurbaşkanı'nın bu kararı aylar süren gösterilerle protesto edilmişti.

İlgili haberler